Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Pensia alimentara-parinti necasatoriti...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Pensia alimentara-parinti necasatoriti...

Buna ziua !
Sunt bunica si ma intereseaza ce trebuie facut ca fiica mea sa obtina pensie alimentara de la tatal copilului(muncitor in Spania,copilul-cetatean spaniol,fiica mea-mama copilului, e si ea cetatean spaniol ). Acolo au obtinut doar un act prin care copilul poate sta 6 luni la un parinte,6 luni la celalalt,iar copilul "naveteaza" de la unul la altul.Mentionez ca tatal a trecut copilul pe numele lui,fiica mea nefiind cununata la starea civila cu el.
Va multumesc !
Instanta din spania cel mai probabil a dispus o custodie comuna fizica a minorului. Poate cere pensie de intretinere conform legislatiei spaniole si va fi si ea obligata sa o plateasca in perioada cand minorul se afla la tata.