avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 828 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Posesie marijuana
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Posesie marijuana

Hello, am o nelamurire, o persoana a fost prinsa detinand 'iarba' iar acesta a dat numele celui care i-a vandut-o, mai exact 3,5 g, persoana care a vandut 'iarba' nefiind dealar ci doar un intermediar care a fost rugat sa faca rost, marfa nefiind a lui si el neavand niciun profit din vanzarea ei.acesta a primit citatie sa se prezinte la politie sa declare ce stie, si intrebarea mea este ce s-ar putea intampla acum, tinand cont ca in aceeasi situatie a fost si o alta persoana dar care s-a prezentat fara sa primeasca citatie si care a dat declaratie si i-au dat drumul fara sa pateasca nimic.
Cel mai recent răspuns: CLAUDIU LASCOSCHI , Avocat 23:35, 19 Decembrie 2011
in mod obligatoriu trebuie sa mearga la politie si sa dea acea declaratie, daca e cazul si sunt suspiciuni si asupra acestuia , cu privire la complicitate, traficare, etc...isi poate angaja avocat.
Problema e ca a fost o mare prostie din partea acestuia ce a facut si o intamplare nefericita si nu are antecedente si a fost o singura data care s-a terminat prost se pare, sper sa nu aiba probleme care sa-i afecteze cazierul si viitorul insa
cu atat mai mult se pare ca ar fi bine sa apeleze la un avocat...daca tot tine sa stea la adapost cat de cat...si sa nu ii fie patat cazierul..:(
Boca7289 a scris:

Hello, am o nelamurire, o persoana a fost prinsa detinand 'iarba' iar acesta a dat numele celui care i-a vandut-o, mai exact 3,5 g, persoana care a vandut 'iarba' nefiind dealar ci doar un intermediar care a fost rugat sa faca rost, marfa nefiind a lui si el neavand niciun profit din vanzarea ei.acesta a primit citatie sa se prezinte la politie sa declare ce stie, si intrebarea mea este ce s-ar putea intampla acum, tinand cont ca in aceeasi situatie a fost si o alta persoana dar care s-a prezentat fara sa primeasca citatie si care a dat declaratie si i-au dat drumul fara sa pateasca nimic.


Faptul ca nu a patit nimic nu inseamna ca nu va pati in viitor.
Tot la trafic de droguri se incadreaza din punct de vedere juridic.
Insa este posibil si sa scape de cazier in functie de situatie...
Mai am o intrebare, la declaratie ce e mai bn pt el sa faca sa zica ca a dat asa ceva respectivului sau sa zica ca nu a facut asa ceva asta daca afla ca nu au dovezi impotriva lui??

Alte discuții în legătură

Prinsi cu 4 g PaulB17 PaulB17 Acum 4 luni am fost prins cu niste prieteni,care aveau la ei 4g de cannabis,politisti ne'au dus la sectie unde am dat declaratii timp de vreo 3,4 ore,apoi ... (vezi toată discuția)
Dosar etnobotanice va rog nu ocoliti intrebarea mea.multumesc. ContSters270600 ContSters270600 Cum sa incep.Am 24 ani timp de cateva luni m-am distrat si eu cu asa zisele etnobotanice asta intamplandu-se din toamna 2011 pana la inceputul verii 2012 cand ... (vezi toată discuția)
Consum droguri Cristi Dumitrescu Cristi Dumitrescu Buna ziua, am fost chemat la politia judeteana in judetul meu in calitate de martor in vederea consumului de droguri, acolo am fost audiat si am recunoscut ca ... (vezi toată discuția)