Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Posesie marijuana
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Posesie marijuana

Hello, am o nelamurire, o persoana a fost prinsa detinand 'iarba' iar acesta a dat numele celui care i-a vandut-o, mai exact 3,5 g, persoana care a vandut 'iarba' nefiind dealar ci doar un intermediar care a fost rugat sa faca rost, marfa nefiind a lui si el neavand niciun profit din vanzarea ei.acesta a primit citatie sa se prezinte la politie sa declare ce stie, si intrebarea mea este ce s-ar putea intampla acum, tinand cont ca in aceeasi situatie a fost si o alta persoana dar care s-a prezentat fara sa primeasca citatie si care a dat declaratie si i-au dat drumul fara sa pateasca nimic.
in mod obligatoriu trebuie sa mearga la politie si sa dea acea declaratie, daca e cazul si sunt suspiciuni si asupra acestuia , cu privire la complicitate, traficare, etc...isi poate angaja avocat.
Problema e ca a fost o mare prostie din partea acestuia ce a facut si o intamplare nefericita si nu are antecedente si a fost o singura data care s-a terminat prost se pare, sper sa nu aiba probleme care sa-i afecteze cazierul si viitorul insa
cu atat mai mult se pare ca ar fi bine sa apeleze la un avocat...daca tot tine sa stea la adapost cat de cat...si sa nu ii fie patat cazierul..:(
Boca7289 a scris:

Hello, am o nelamurire, o persoana a fost prinsa detinand 'iarba' iar acesta a dat numele celui care i-a vandut-o, mai exact 3,5 g, persoana care a vandut 'iarba' nefiind dealar ci doar un intermediar care a fost rugat sa faca rost, marfa nefiind a lui si el neavand niciun profit din vanzarea ei.acesta a primit citatie sa se prezinte la politie sa declare ce stie, si intrebarea mea este ce s-ar putea intampla acum, tinand cont ca in aceeasi situatie a fost si o alta persoana dar care s-a prezentat fara sa primeasca citatie si care a dat declaratie si i-au dat drumul fara sa pateasca nimic.

Faptul ca nu a patit nimic nu inseamna ca nu va pati in viitor.
Tot la trafic de droguri se incadreaza din punct de vedere juridic.
Insa este posibil si sa scape de cazier in functie de situatie...
Mai am o intrebare, la declaratie ce e mai bn pt el sa faca sa zica ca a dat asa ceva respectivului sau sa zica ca nu a facut asa ceva asta daca afla ca nu au dovezi impotriva lui??