Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Legea nr. 283/2011, un act normativ deprimant - ce ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Legea nr. 283/2011, un act normativ deprimant - ce drepturi NU acorda casele de pensii in anul 2012

In Monitorul Oficial, Partea I, nr. 887, din 14 decembrie 2011 a fost publicata Legea nr. 283/2011 privind aprobarea OUG nr. 80/2010 pentru completarea art. 11 din OUG nr. 37/2008 privind reglementarea unor masuri financiare in domeniul bugetar.
Parlamentul Romaniei adopta prezenta lege.

Articol unic
Se aproba Ordonanta de urgenta a Guvernului nr. 80 din 8 septembrie 2010 pentru completarea art. 11 din Ordonanta de urgenta a Guvernului nr. 37/2008 privind reglementarea unor masuri financiare in domeniul bugetar, publicata in Monitorul Oficial al Romaniei, Partea I, nr. 636 din 10 septembrie 2010, cu urmatoarele modificari si completari:
1. Titlul ordonantei de urgenta se modifica si va avea urmatorul cuprins:
"ORDONANTA DE URGENTA pentru completarea art. 11 din Ordonanta de urgenta a Guvernului nr. 37/2008 privind reglementarea unor masuri financiare in domeniul bugetar, precum si pentru instituirea altor masuri financiare in domeniul bugetar"
2. Dupa articolul unic, care devine articolul I, se introduce un nou articol, articolul II, cu urmatorul cuprins:
"Art. II
Pentru anul 2012 se aproba instituirea unor masuri financiare in domeniul bugetar, dupa cum urmeaza:
…………………………………………
Art. 8
(1) In anul 2012, cuantumul drepturilor prevazute la art. 2 alin. (1) lit. a), b) si d), alin. (4), art. 13 lit. b) si c) si la art. 14 din Legea nr. 118/2010 privind unele masuri necesare in vederea restabilirii echilibrului bugetar, cu modificarile si completarile ulterioare, se mentine la acelasi nivel cu cel ce se acorda pentru luna decembrie 2011.

Din Legea nr. 118/2010 face obiectul acestui topic numai art. 14, respectiv ajutorul lunar acordat sotului supravietuitor in temeiul Legii nr. 578/2004 si indemnizatiile acordate potrivit Legii nr. 341/2004.

Ajutorul lunar pentru sotul supravietuitor, acordat in temeiul Legii nr. 578/2004, se mentine, in 2012, la nivelul celui acordat pentru luna decembrie 2011. Potrivit acestui articol din Legea nr. 283/2011, toate indemnizatiile prevazute de Legea nr. 341/2004 ar trebui sa se mentina la nivelul celor platite in luna decembrie 2011. Din pacate, art. 18, postat mai jos, contrazice aceasta prevedere.

Art. 9
In anul 2012 nu se acorda ajutoarele sau, dupa caz, indemnizatiile la iesirea la pensie, retragere, incetarea raporturilor de serviciu ori la trecerea in rezerva.

Spre deosebire de anul 2011, in anul 2012 nu se acorda ajutoare sau indemnizatii la iesirea la pensie, indiferent de categoria de pensie.

Art. 16
Termenul prevazut la art. 193 alin. (2), referitor la prevederile art. 102 alin. (2)-(4), art. 169 alin. (6) si art. 170, din Legea nr. 263/2010 privind sistemul unitar de pensii publice, cu modificarile si completarile ulterioare, se proroga pana la data de 1 ianuarie 2013.

Valoarea punctului de pensie ramane, in anul 2012, de 732,8 lei. Majorarea punctajului pentru perioadele lucrate in conditii deosebite de munca prevazuta la art. 169, alin. (6) din Legea nr. 263/2010 urmeaza sa fie acordata de la 1 ianuarie 2013. Indicele de corectie prevazut la art. 170 din Legea nr. 263/2010 nu se aplica nici in anul 2012.

Art. 18
In anul 2012, indemnizatiile prevazute la art. 4 alin. (4) din Legea recunostintei fata de eroii-martiri si luptatorii care au contribuit la victoria Revolutiei romane din decembrie 1989, precum si fata de persoanele care si-au jertfit viata sau au avut de suferit in urma revoltei muncitoresti anticomuniste de la Brasov din noiembrie 1987 nr. 341/2004, cu modificarile si completarile ulterioare, nu se acorda.

Persoanele care au titlul de Luptator Remarcat prin Fapte Deosebite si copiii eroilor-martiri nu primesc indemnizatii in anul 2012. Cum spuneam mai sus, aceasta prevedere contrazice art. 8 din Legea nr. 283/2011, potrivit caruia toti beneficiarii de indemnizatii acordate potrivit Legii nr. 341/2004 ar trebui sa primeasca in 2012 indemnizatii, insa la nivelul celor platite pentru luna decembrie.

Mai jos puteti citi intregul act normativ:
[ link extern ]
Daca am pierdut ceva din vedere, va rog sa spuneti. Nu mai vreau sa recitesc acum Legea nr. 283/2011, am intalnit de mult prea multe ori cuvantul “nu”.
Gabriela Pintea, Consilier juridic
Ambele dispozitii cuprinse in actul normativ au caracter imperativ. Art. 18 nu este prevedere derogatorie, ar fi trebuit sa rezulte expres din text acest lucru. Mai exact spus, asta prevede art. 8, alin. (3) din Legea nr. 24/2000 privind normele de tehnica legislativa pentru elaborarea actelor normative.
Art. 8
(3) Dispozitiile cuprinse in actul normativ pot fi, dupa caz, imperative, supletive, permisive, alternative, derogatorii, facultative, tranzitorii, temporare, de recomandare sau altele asemenea; aceste situatii trebuie sa rezulte expres din redactarea normelor.

Sau ar fi trebuit ca, la finalul art. 8 din Legea nr. 283/2011, sa existe mentiunea "cu exceptia indemnizatiilor prevazute la art. 4 alin. (4) din Legea nr. 341/2004''. Sigur, ultimul cuvant il vor avea instantele, in a caror piele nu mi-as dori sa fiu.
Gabriela Pintea, Consilier juridic
Gabriela Pintea a scris:

Ambele dispozitii cuprinse in actul normativ au caracter imperativ. Art. 18 nu este prevedere derogatorie, ar fi trebuit sa rezulte expres din text acest lucru. Mai exact spus, asta prevede art. 8, alin. (3) din Legea nr. 24/2000 privind normele de tehnica legislativa pentru elaborarea actelor normative.
Art. 8
(3) Dispozitiile cuprinse in actul normativ pot fi, dupa caz, imperative, supletive, permisive, alternative, derogatorii, facultative, tranzitorii, temporare, de recomandare sau altele asemenea; aceste situatii trebuie sa rezulte expres din redactarea normelor.

Sau ar fi trebuit ca, la finalul art. 8 din Legea nr. 283/2011, sa existe mentiunea "cu exceptia indemnizatiilor prevazute la art. 4 alin. (4) din Legea nr. 341/2004''. Sigur, ultimul cuvant il vor avea instantele, in a caror piele nu mi-as dori sa fiu.

Multumesc D,na Pintea, insa din ce,am inteles eu, daca ambele prevederi au caracter imperativ, deci ambele au exact aceasi putere, atunci oare cum va proceda autoritatile chemate sa aplice aceste prevederi si instantele chemate sa judece aceasta?.
Inseamna ca legea este in asa fel facuta incat pur si simplu lasa la latitudinea celor care,o aplica sa procedeze dupa bunul lor plac sau convenienta?, ptr. ca ambele prevederi au aceasi putere de lege imperativa??. pai sa ma ierte oricine, dar eu, simplu cetatean, din art.8 inteleg ca dreptul i,mi este recunoscut si acordat, chiar daca limitat, ptr. ca in cuprinsul lui nu face o exceptie expresa ptr una din categoriile de beneficiari ai lg.341/2004, asa cum a,ti retinut si dv D,na G.Pintea, ci a introdus(ales, preferat?) aceasta exceptie la art.18 fara insa sa faca vre,o referire sau conexiune cu art.8, care este anterior art.18?!. oare cum e posibil asa ceva intr,o lege fie ea adoptata de,un parlament al unui ,,stat de drept'' precum are pretentia ca este acest stat roman??, dar oare in ce tara traim noi acum?, nu se mai tine cont de absolut nimic??, nici macar de cea mai inalta lege in stat, Constitutia???, oare preved.art.18 din ac lege 283/2011 nu sunt incidente art.1 alin.3 si 5; art.15 alin.1 si 2; art.16 alin.1; art.52 alin.1 si 3, sau mai ales art.53 alin.2 din Constitutie???, cu iertare dar miie asa mi se pare, sau aceste prevederi sunt peste, sau depasesc, puterea mea de,a intelege un text de lege care este corect!?. Astfel, rog frumos juristii acestui forum sa,si spuna parerea. multumesc anticipat.
Stimata doamna Gabriela Pintea, intodeauna ati dat raspunsuri clare si profesioniste. Va rog sa-mi spuneti pe scurt daca aceasta lege este viabila avand in vedere art.8 versus art.18 privind indemnizatiile de revolutionar. Daca primesc acasa instiintare ca nu voi mai primi indemnizatia conform art.18 !!! eu pot cere plata acestei indemnizatii conform art. 8 din aceiasi lege???? va multumesc, cu stima, stefan
Imi puneti intrebari la care nu am cum sa am raspunsuri. Eu nu am competenta sa constat ca un act normativ este viabil sau nu si, imi pare rau, nu stiu cum vor aplica institutiile publice acest act normativ si nici ce hotarari vor pronunta instantele, ca sa raspund si domnului Francu.

Daca veti primi acasa o decizie prin care plata indemnizatiei va fi suspendata inseamna ca o sa aveti ce sa contestati. Numai actele emise in aplicarea legilor pot fi contestate, legile nu pot fi contestate. Daca nu veti primi o decizie de suspendare a platii indemnizatiei insa nu veti primi nici indemnizatia, solicitati casei de pensii plata acesteia in baza art. 8 din Legea nr. 283/2011. In functie de raspuns sau de lipsa acestuia, va veti adresa instantei.
Gabriela Pintea a scris:

Imi puneti intrebari la care nu am cum sa am raspunsuri. Eu nu am competenta sa constat ca un act normativ este viabil sau nu si, imi pare rau, nu stiu cum vor aplica institutiile publice acest act normativ si nici ce hotarari vor pronunta instantele, ca sa raspund si domnului Francu.

Daca veti primi acasa o decizie prin care plata indemnizatiei va fi suspendata inseamna ca o sa aveti ce sa contestati. Numai actele emise in aplicarea legilor pot fi contestate, legile nu pot fi contestate. Daca nu veti primi o decizie de suspendare a platii indemnizatiei insa nu veti primi nici indemnizatia, solicitati casei de pensii plata acesteia in baza art. 8 din Legea nr. 283/2011. In functie de raspuns sau de lipsa acestuia, va veti adresa instantei.

Ohh, D,na Pintea, va rog sa ma iertati, dar sunt f necajit si deprimat ptr ce mi se intampla, aceasta indemniz. era singurul meu venit de vre,un an si, chiar si cu ac indemniz. am cautat mereu de lucru, dar la varsta de 57 ani nu ma mai angajeaza nimeni, toata lumea vrea numai tineret si cu experienta?!. Eu va multumesc din suflet ptr. osteneala d,voastra in a,mi raspunde si simt din raspunsurile d,voastra ca ar mai putea fi o sansa in justitie, dar pana atunci eu...ce,o sa fac, cum o sa ma descurc in sit in care in 15 nu voi mai primi nimic nimic?!!. oricum, pana la aceasta data n,am primit nici,o decizie de la CJP asa precum spuneti D,voastra.