Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... concediu crestere copil
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

concediu crestere copil

Va rog sa ma lamuriti in urmatoarea situatie: Daca o persoasa are incheiat cu un angajator un CIM pe durata determinata, adica pana la data de 01.12.2008, iar la 1.07.2008 a nascut si a intrat in concediu pentru cresterea copilului pana la 2 ani. Angajatorul ce obligatii mai are fata de aceasta persoana la revenirea (daca mai poate fi vorba de o revenire) din concediu?
Va multumesc!
Prcentul acesta se aplica asupra acestei medii a ultimelor 12 luni, indiferent ca ati fost in ccc sau nu, dar exista si varianta ca daca suma rezultata in urma aplicarii acestui procent nu va avantajeaza, puteti opta pentru cei 600 ron.
In cazul in care pe langa contractul de munca pe per ned full-time la soc com X mai am si un contract de munca pe perioada nedeterminata cu norma redusa la soc com Y, cererea de suspendare a cim o depun la ambele soc com? Adeverinta necesara depunerii dosarului pt CCC trebuie eliberata de ambii angajatori?
Va multumesc!
Asa este.
Cereti completarea adeverintei de fiecare dintre angajatori, pentru calcularea celor 85 % si ambele contracte trebuiesc suspendate
Nicoleta Ilea, Consultant resurse umane
va multumesc mult pt ajutor!