Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Masina poate fi declaratta furata?
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Masina poate fi declaratta furata?

Buna seara. Ma confrunt cu o problema. Am parasit domiciliul conjugal in urma cu 3 saptamani, urmand in curand actiunea de divort. La plecare am luat una dintre masinile familiei (cea in care in contractul de VC eram trecuta eu). Acum sotul ma ameninta ca daca nu ii duc masina, o declara furata. Eu am toate actele masinii, cheile, etc. Ce se poate intampla? Multumesc anticipat
nu se poate intampla nimic grav. Chiar daca va face plangere la politie pentru furt, nu vi se poate imputa acest lucru.
In caz de neprezentare se judeca in lipsa sau se da un nou termen pentru divort? Multumesc mult pentru raspuns.