Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... Plangere contraventionala
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

Plangere contraventionala

Buna ziua,

In luna septembrie am primit o amenda contraventionala. Procesul-verbal de contraventie a fost contestat in termen de 15 zile la judecatorie, si primul termen de judecata este fixat in luna februarie 2012. De curand am primit de la Primarie o Somatie de plata, titlul executoriu fiind PV contestat.
Primaria de la care am primit Somatia de plata se afla in localitate de domiciliu, iar contestatia PV am depus-o la Judecatoria din alta localitate decat cea de domiciliu.Pentru a contesta Somatia de plata am nevoie sa dovedesc ca am depus contestatie la PV.
De la Judecatorie am numar de inregistrare de la contestatia PV de contraventie.
Este suficient acest numar de inregistrare, pentru a-l atasa la contestatia la executarea silita inceputa de Primarie si pentru a dovedi astfel ca am depus Plangere contraventionala?
Multumesc.
solicitati un certificat de grefa de la judecatoria unde ati depus plangerea contraventionala
Multumesc pentru raspuns.
Termenul pentru depunerea Contestatiei la Somatia de plata este de 15 zile. Daca solicit acest certificat de grefa, in cat timp il primesc?