avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 480 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... deduceri cu copii aflati in intretinere
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

deduceri cu copii aflati in intretinere

Cum pot fi trecuti la deduceri copii rezultati in urma unei relatii de concubinaj? Cei de la personal n-au stiut ce sa -mi spuna, au zis ceva de o declaratie la notariat...Am un baietel de 5 ani care sat cu mine, mama fiin plecata din tara.Multumesc!
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 11:39, 10 Ianuarie 2009
Copiii minori, in varsta de pana la 18 ani impliniti, ai contribuabilului sunt considerati intretinuti.
Deducerea personala se acorda pentru persoanele fizice care au un venit lunar brut de pana la 10.000.000 lei inclusiv, astfel:
- pentru contribuabilii care au o persoana in intretinere - 3.500.000 lei ...
Am si eu o intrebare legata de aceasta deducere pe care ati descris-o mai sus...cei 3 500 000 se mai impoziteaza?? Stiam ca ddeducerile nu se impoziteaza...si daca nu asta inseamna ca o persoana cu salariu de 10.000.000 lei si are un copil in intretinere mai primeste 3.500.000 lei in plus???

Intreb asta pt ca sotului meu care are salariul brut de 16.500.000 lei i s-a spus ca pt 1 copil va primi deducere de 17 ROn...:sorry:
Pentru contribuabilii care realizeaza venituri brute lunare din salarii cuprinse intre 10.000.001 lei si 30.000.000 lei, inclusiv, deducerile personale sunt degresive fata de cele de mai sus si se stabilesc prin ordin al ministrului finantelor publice.

Tinând cont de algoritmul de calcul prevăzut de articolul 3 din OMFP nr. 19/2005 privind calculul deducerilor personale lunare degresive, în funcÑie de venitul brut lunar din salarii - SB si de numărul de persoane aflate în întreÑinerea contribuabilului - NPI, in cazul sotului dvs, deducerea personala este DP = (250 + 100 × NPI) × K , unde K = 1 - ( (SB - 1000)/ 2000 )
Deci, avem K = 1 - ((1650 -1000)/2000)= 1 - 0,325 = 0,675
Deducerea personala = 350 x 0,675 = 236, 25 lei = 240 lei (se rotunjeste)

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Deducere iulia_iuliana iulia_iuliana cum se calculeaza deducerea personala de impozit daca am o persoana in intretinere si un salariu brut de 1870lei (vezi toată discuția)
Deducerea personala dorinv dorinv Va rog sa ma lamuriti Copilul unui salariat este minor, 4 ani. El are un salariu brut de 26 milioane lei vechi. Care este cuantumul deducerii de care ... (vezi toată discuția)
Deducere personala la impozitul pe salarii gelian_andubog gelian_andubog Cine poate sa-mi raspunda care este venitul maxim realizat de o persoana pentru a putea fi introdusa la deducere de impozit la o alta persoana? (vezi toată discuția)