Forum Discuţii juridice Probleme privind insolvenţa, ... atributiile administratorului judiciar
Discuție deschisă în Probleme privind insolvenţa, lichidarea judiciară şi falimentul

atributiile administratorului judiciar

Buna ziua!
Unei societati comerciale i s-a deschis procedura insolventei si a fost numit un administrator judiciar. Ulterior, societatea comerciala (debitoarea) si-a achitat datoriile, iar creditorul a facut cerere de renuntare la judecata.
Prin sentinta comerciala, s-a dispus inchiderea procedurii insolventei si revocarea sentintei de deschidere a procedurii si automat numirea administratorului judiciar.
Administratorul judiciar, in baza primei sentinte, a inregistrat la Tribunal o cerere de deschidere a procedurii insolventei unei alte societati. Societatea care era debitor, este creditor intr-un alt proces. Acum, administratorul judiciar nu mai vrea sa se prezinte la proces.
Intrebarile mele sunt urmatoarele:
- este corect ce facut(a inregistrat cerearea de deschidere a procedurii insolventei la o zi dupa emiterea sentintei comerciale de inchidere a procedurii insolventei, deci practic nu mai era administratorul judiciar al firmei respective)?
- ce trebuie facut in continuare ? care sunt optiunile creditorului?
Este incompatibilitate ca acelasi adm judiciar/lichidator sa fie numit si la societatea debitoare si la creditoare
Multumesc frumos