Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... adoptie
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

adoptie

va rog sa-mi spuneti care este procedura de adoptie copil minor de catre bunicii materni in situatia in care tatal este necunoscut?
va multumesc anticipat!
Art. 12 legea 273/2004 republicata 2009
(3) Daca unul dintre parintii firesti este decedat, necunoscut, declarat, in conditiile legii, mort sau disparut, pus sub interdictie, precum si daca se afla, din orice imprejurare, in imposibilitate de a-si manifesta vointa, consimtamantul celuilalt parinte este indestulator.

De asemenea, trebuie sa-si dea consimtamantul la adoptie copilul care a implinit varsta de 10 ani, precum si adoptatorul sau, dupa caz, familia adoptatoare.
Familia care doreste sa ia in adoptie un copil, trebuie sa depuna la Directia Generala de Asistenta Sociala si Protectia Copilului din judetul de domiciliu, o cerere scrisa in vederea evaluarii conditiilor morale si materiale si obtinerea atestatului ca familie/persoana apta sa adopte un copil.
multumesc,sarbatori fericite!