Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Concediu de odihna chiar daca a fost in medical?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Concediu de odihna chiar daca a fost in medical?

Buna ziua,

Va rog sa ma ajutati si pe mine cu urmatorul caz: Am o angajata care a a vut concediu medical in perioada 01.06.2008- 31.08.2008 dupa care a revenit la locul de munca si solicita zile de CO la care are dreptul pe 2008. Vreau sa stiu daca atunci cand ii calculez aceste zile voi lua in considerare si cele 3 luni de concediu medical sau i le scad ? Daca nu i le iau in considerare ar avea dreptul la 11 zile Co- 6 luni lucrate sau la 16 zile Co pentru 9 luni lucrate?
Multumesc mult
S-a discutat mult pe acest forum despre aceasta problema. Poate nu ati fost pe faza.
Codul muncii spune:
Art. 140. -
(2) Durata efectivă a concediului de odihnă anual se stabileşte prin contractul colectiv de muncă aplicabil, este prevăzută în contractul individual de muncă şi se acordă proporţional cu activitatea prestată într-un an calendaristic.
Daca perioada nelucrata este asa de mare, deci nu a prestat activitate, nu poate nici sa beneficieze de concediu de odihna pentru ea. Eu tin cont de acest lucru numai in cazul in care perioada nelucrata este de minim o luna intr-un an.
Laura Old a scris:

Buna ziua,

Va rog sa ma ajutati si pe mine cu urmatorul caz: Am o angajata care a a vut concediu medical in perioada 01.06.2008- 31.08.2008 dupa care a revenit la locul de munca si solicita zile de CO la care are dreptul pe 2008. Vreau sa stiu daca atunci cand ii calculez aceste zile voi lua in considerare si cele 3 luni de concediu medical sau i le scad ? Daca nu i le iau in considerare ar avea dreptul la 11 zile Co- 6 luni lucrate sau la 16 zile Co pentru 9 luni lucrate?
Multumesc mult

Categoric va beneficia pentru cele 6 luni lucrate.
Se poate sa beneficieze de odihna daca nu a muncit? Nu dorim nimanui sa se imbolnaveasca, dar nici nu poate beneficia de acelasi c.o. ca un angajat care a muncit.
Puteti sa- i calculati dreptul de co cuvenit pana la sfarsitul anului (in avans , daca ma intelegeti) .
Doina Elena, Consultant resurse umane
Cele 3 luni in care a fost in concediu medical nu se iau in calcul la stabilirea zilelor de CO.
Va multumesc tuturor pentru raspunsurile promte !