Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... cum se desfasoara un proces de partaj
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

cum se desfasoara un proces de partaj

Cum se desfasoara un proces de partaj? La inceput am inteles ca este procesul pe fond...banuiesc ca e vorba de acel proces in care se aduc martori, dovezi, etc...dupa aceea ce se intampla? Cand se ia o decizie? Si mai ales cam care sunt timpii de plata a sultei? Va multumesc!
Pentru un proces de partaj indicat ar fi sa aveti un avocat, problema nu se rezolva pe forum.
Exista procesul la instanta de fond, unde se administraza probe (acte, martori), apoi exista caile de atac ordinare si extraordinare...

Multumesc pentru raspuns!si acea sulta cam pe cat timp se da, in cat timp se poate achita?
sulta se achita imediat ce hotararea este executorie sau instanta poate acorda un termen de gratie care nu poate depasi 6 luni de la data cand hotararea este executorie
multumesc! asta vroiam sa stiu, termenii in care ar fi platita sulta. Deci timpul se va decide la hotararea procesului de partaj, nu?
nadinne a scris:

multumesc! asta vroiam sa stiu, termenii in care ar fi platita sulta. Deci timpul se va decide la hotararea procesului de partaj, nu?

Sulta va urma a fi platita in urma unei decizii definitive si irevocabile, adica dupa parcurgerea cailor de atac (apel, recurs).
Acesta decizie, in cazul ca nu o platiti in termenul fixat de instanta, se va investi cu titlu executoriu si va urma un dosar de executare silita.
Acesta la randul lui, are cai de atac, adica puteti formula contestatie la executare.
Asta in caz ca vreti sa trageti de timp, dar finalul va fi acelasi, va trebui sa platiti sulta.