Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... recuperare creanta
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

recuperare creanta

Am dat un client in judecata, in 16 dec am avut primul termen, somatie de plata , si mi se spune ca se admite cererea, ce inseamna ?
Inseamna ca dupa ramanerea definitiva si irevocabila a hotararii pronuntate, veti putea investi cu formula executorie sentinta si o puteti pune in executare prin intermediul unui executor judecatoresc pentru a recupera suma de bani solicitata in instanta. Asta in cazul in care nu doreste sa execute de bunavoie :). Ati castigat, asteptati sa treaca termenul de exercitare a actiunii in anulare, iar in cazul in care a trecut si partea adversa nu a formulat actiune in anulare, puteti merge si efectua demersuri in vederea obtinerii titlului executoriu (investirea cu formula executorie a sentintei). Cu stima.
multumesc!