Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... actiune in regres
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

actiune in regres

soferul A produce un accident prin neasigurare la schimbarea benzii de mers.Acroseaza masina B care la randul ei acroseaza masina C si D .Masinile B,C,D rulau in aceeasi directie cu masina A.Din sens opus circula Masina E care intra si ea in coliziune cu masina A.
Am primit o citatie pt actiune in regres de la firma asiguratoare Casco a masinii E impotriva firmei asiguratoare RCA a masiniiA,firma ce "refuza nejustificat plata" reparatiilor in val.de aprox.47000 lei.Trebuie sa plateasca soferul A aceasta suma?
Multumesc!
Este citat in calitate de intervenient. Nu trebuie decat sa declare cele intamplate iar "razboiul" pentru diferenta neachitata ramane intre societatea CASCO si asiguratorul RCA.
Daca soferul A a avut polita RCA valabila la data evenimentului nu trebuie sa se agite pt ca toate daunele produse, indiferent de natura lor vor fi suportate de asiguratorul sau RCA, el trebuind doar sa confirme ce a declarat la politie dupa eveniment. Problema se va rezolva intre asiguratorul RCA al masinii A si asiguratorul CASCOal masinii E.
Actiunea de regres se introduce de catre asiguratorul casco (care a platit despagubirea) impotriva societatii de asigurare la care conducatorul auto vinovat de producerea accidentului are incheiata asigurarea RCA.