Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Bun dobandit inaintea casatoriei
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Bun dobandit inaintea casatoriei

buna seara.as dori sa stiu daca sotia are vre-un drept la apartamentul sotului daca acesta il detine dinaintea casatoriei.va multumesc
Nu, sotia nu are niciun drept asupra bunurilor sotului dobandite anterior casatoriei. Bunurile proprii dobandite inainte de casatorie raman bunuri proprii si dupa casatorie, iar acest aspect nu a suferit modificari prin punerea in aplicare a Noului Cod Civil.
Dar, conform NCC, sotii au dreptul de a alege regimul matrimonial pe care il doresc. Astfel au posibilitatea sa opteze pentru comunitatea legala, separatia de bunuri sau comunitatea conventionala. Bunurile dobandite pana in momentul casatoriei sunt bunuri proprii, iar prin alegerea regimului separatiei de bunuri, fiecare sot este proprietar exclusiv in privinta bunurilor dobandite inainte de incheierea casatoriei si a celor pe care le dobandeste in nume propriu dupa casatorie.