Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... mandatul de arestare
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

mandatul de arestare

buna dimineata....instanta a hotarat ca inculpatul sa execute 8 luni de inchisoare.in cat timp se va emite madatul de arestare?va fi dus direct pe penitenciar sau in arestul ipj-ului? va multumesc pt raspunsuri
la penitenciar... o sa primeasca o invitatie sa se prezinte singur dupa ce ramane hotararea definitiva... ar fi bine sa o atace daca inca nu este definitiva, poate va scapa cu suspendare
hotararea instantei este definitiva?daca nu,m-ai exista caii de atac si poate transforma inchisoarea cu executare in inchisoare cu suspendare.
Fiind definitiva, hotararea nu mai este susceptibila de caile de atac ordinare.Pe cale de consecinta, mentiunile cuprinse in dispozitivul acesteia vor fi aduse la indeplinire de indata.

Pot fi exercitate , insa , caile de atac extraordinare(contestatia in anulare si revizuirea ).

Revizuirea poate fi folosita, spre exemplu, cand s-au descoperit inscrisuri sau imprejurari noi care nu au fost avute in vedere de catre instanta de fond .

Situatiile pentru care pot fi exercitate caile de atac extraordinare sunt strict limitativ prevazute de legea penala.

Asadar, in caz ca nu va raportati in mod justificat la unul mentionat de codul penal, calea de atac va respinsa ca fiind inadmisibila.

CABINET DE AVOCAT "STOICA IOANA", Avocat