Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Drepturi dupa casatorie
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Drepturi dupa casatorie

Buna ziua,

Ma intereseaza pentru bunica mea, care acum 9 ani s-a recasatorit - din pacate starea de sanatate a bunicului meu nu este deloc una buna si primeste din partea copiilor lui aluzii cum ca ar trebui deja sa-si caute un loc in care sa se mute - daca si ce drepturi are asupra garsonierei in care a convietuit pana acum cu bunicul, garsoniera care este pe numele lui.

Va multumesc.
Cand ziceti "bunic", va ganditi la barbatul cu care bunica s-a recasatorit ?
Daca moare bunicul, bunica va mosteni 1/4 din garsoniera si va avea si dreptul de la locui in garsoniera
Daca garsoniera este bun propriu al bunicului, adica o avea inainte de casatoria cu bunica dvs in cazul unui divort acesta garsoniera ii va reveni tot bunicului.

In caz de deces al bunicului chiar daca garsoniera a fost bun propriu , adica bunica nu a avut nicio contributie la achizitionarea ei, la mostenire va veni si dansa cu cota de 1/4 din ea in calitate de sotie supravietuitoare, avand si un drept de abitatie al sotului supravietuitor pana la iesirea din indiviziune.