Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... act vanzare parinte-fiu
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

act vanzare parinte-fiu

Suntem 2 frati. Eu m-am certat cu parintii. Asta i-a determinat sa faca un contract de vanzare cumparare intre ei si celalalt fiu, vanzandu-i casa parinteasca. Acesta a demolat-o si apoi a reconstruit o alta.
INTREBARE:
Pot ataca in vre-un fel acel act si sa imi cer partea din ...."mostenire" ????
Adica parintii dvs nu au primit banii, este un act de donatie care imbraca forma unui act de vanzare, desi in act se stipuleaza ca parintii dvs au primit bani in schimbul imobilului, asta este de esenta vanzarii, acestia nu au primit nimic, practic au donat imobilul. Asta trebuie sa demonstrati dumneavoastra pentru a ataca contractul de vanzare. Odata ce ati deomistrat acest lucru, donatia deghizata va fi spusa reductiunii liberalitatii excessive pentru ca va incalca rezerva succesorala la care aveti dreptul prin lege si de care nici dispunatorul nu se poate a tinge.
multzumesc frumos ptr raspunsul primit