Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Furt nedeclarat
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Furt nedeclarat

Acum o luna si ceva mi-a fost furat telefonul si ieri am vorbit cu 2 persoane care spun ca au vazut cine l-a luat si pot depune marturie daca este nevoie. Cand a fost furat nu am declarat nimic la politie si de asemenea nu am acte sau un contract care sa ateste ca am avut vreodata acel telefon. Credeti ca se mai poate face ceva? Precizez ca era un telefon destul de scump si de aceea as merge pana aici pentru a recupera macar o parte din bani. Multumesc pentru ajtuor
Puteti depune plangere impotriva acelor persoane. Mai departe, trebuie sa aveti ceva elemente particulare dupa care sa va recunoasteti telefonul si sa dovediti ca e al dvs ( prin orice mijloc de proba, nu neaparat factura )
si in cazul in care au vandut telefonul? pot cere despagubiri? daca da cat? la pretul din magazin sau cum se calculeaza? pot sa incep actiunea si din 5 ianuarie? pentru ca sunt plecat din localitate pana atunci
Inainte de toate trebuie sa faceti dovada ca telefonul era al dvs si modul in care a ajuns in posesia dvs.
Puteti formula plangere penala la politia competenta teritorial locului comiterii presupusei fapte pentru infractiunea de furt sau furt calificat impotriva persoanei care l-a sustras , folosindu-va de marturiile persoanelor la care v-ati referit
nu am dovezi ca telefonul era al meu si nici despre cum lam procurat, am doar persoane care pot recunoaste lucrul acesta. va multumesc pt raspuns si sper ca nu sunt prea insistent
Este dreptul organului de politie sa se intereseze in legatura cu provenienta bunului , daca considera necesar.
Este dreptul dvs. sa luati atitudinea care va este cea mai favorabila.