avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 504 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Furt nedeclarat
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Furt nedeclarat

Acum o luna si ceva mi-a fost furat telefonul si ieri am vorbit cu 2 persoane care spun ca au vazut cine l-a luat si pot depune marturie daca este nevoie. Cand a fost furat nu am declarat nimic la politie si de asemenea nu am acte sau un contract care sa ateste ca am avut vreodata acel telefon. Credeti ca se mai poate face ceva? Precizez ca era un telefon destul de scump si de aceea as merge pana aici pentru a recupera macar o parte din bani. Multumesc pentru ajtuor
Cel mai recent răspuns: Radu Gabrian , Mediator 01:00, 27 Decembrie 2011
Puteti depune plangere impotriva acelor persoane. Mai departe, trebuie sa aveti ceva elemente particulare dupa care sa va recunoasteti telefonul si sa dovediti ca e al dvs ( prin orice mijloc de proba, nu neaparat factura )
si in cazul in care au vandut telefonul? pot cere despagubiri? daca da cat? la pretul din magazin sau cum se calculeaza? pot sa incep actiunea si din 5 ianuarie? pentru ca sunt plecat din localitate pana atunci
Inainte de toate trebuie sa faceti dovada ca telefonul era al dvs si modul in care a ajuns in posesia dvs.
Puteti formula plangere penala la politia competenta teritorial locului comiterii presupusei fapte pentru infractiunea de furt sau furt calificat impotriva persoanei care l-a sustras , folosindu-va de marturiile persoanelor la care v-ati referit
nu am dovezi ca telefonul era al meu si nici despre cum lam procurat, am doar persoane care pot recunoaste lucrul acesta. va multumesc pt raspuns si sper ca nu sunt prea insistent
Este dreptul organului de politie sa se intereseze in legatura cu provenienta bunului , daca considera necesar.
Este dreptul dvs. sa luati atitudinea care va este cea mai favorabila.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Am vandut un telefon furat cumparat de la cineva mihaigsa mihaigsa Am cumparat un telefon iar dupa 1 saptamana lam vandut, dupa 4 saptamani ma suna politia si am mers la sectie. Miau zis ca telefonul pe care lam vandut a fost ... (vezi toată discuția)
Acuzatie furt telefon ContSters264642 ContSters264642 AM FOST ACUZAT DE CINEVA CA I- AM FURAT TELEFONUL TELEFONUL . AM FOST CONTROLAT DE JANDARMI SI NU AU GASIT TEL LA MINE IN SCHIMB EU AM AVUT UN APARAT ... (vezi toată discuția)
Politisti incompetenti??? ContSters186014 ContSters186014 buna seara!am ramas neplacut surprins de atitudinea politiei dintr-o com din jud giurgiu..acum 5 ani mi-a fost furata de fosta sotie o suma mare de bani,am ... (vezi toată discuția)