Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Partaj apartament
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Partaj apartament

Buna ziua,

Doresc sa stiu cum se interpreteaza juridic urmataorea situatie:

In aprilie a fost achizitionat un apartament prin prima casa, contract facut doar de unul din soti. Pe actul de vanzare cat si pe actul de credit este trecut doar unul din soti. Cumparatorul in afara de plata ratelor a achitat si un avans de aproximativ 40.000ron cash, bani proveniti din surse proprii.(dovedibili cu extrase bancare)

Casatoria a avut loc in luna mai a aceluiasi an.

Acest bun este considerat bun comun sau bun individual in cazul unui divort.

Va multumesc,
Fiind un bun achizitionat in timpul casatoriei este considerat bun comun. Daca va referiti la un eventual partaj prin care unul din soti sa dobandeasca in mod exclusiv acest imobil, va trebui sa aduceti dovezi prin care sa demonstrati contributia mai mare la achizitionarea apartamentului.
E bun propriu al sotului care a contractat. Pt ratele ce se vor plati in comun in timpul casatoriei, celalalt sot va avea un drept de creanta