Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... concediu medical
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

concediu medical

neplata concediului medical de catre angajator,urmat de incetarea contractului de munca cu acordul partilor.Au trecut aproximativ 2 luni de la incetarea contractului fara a mi se plati concediul medical.Normal nu ar fi trebuit sa mi se faca si lichidarea la zi?Unde ma pot adresa pentru a lamuri aceasta situatie?
Incercati sa nu mai duceti discutia in alta parte ..... mesajul initial este :
neplata concediului medical de catre angajator,urmat de incetarea contractului de munca cu acordul partilor.Au trecut aproximativ 2 luni de la incetarea contractului fara a mi se plati concediul medical.Normal nu ar fi trebuit sa mi se faca si lichidarea la zi?Unde ma pot adresa pentru a lamuri aceasta situatie?

Scrie cumva in ce termen se solicita plata? .... :-/ .. scrie cumva ce fel de termen este acel termen la care tot faceti referire dvs si care inca o data va spun ca nu are nicio tangenta cu mesajul initial ...
Este opinia dvs.,dar suntem pe un forum iar eu imi sustin propria opinie si nu incerc sa duc discutia pe niciun alt plan,am raspuns in comentariu unde trebuie sa se adreseze fiind vorba despre un refuz probabil nejustificat de plata a indemnizatiei si in plus si cred ca nu lipsit de importanta ,am mentionat si termenul in care pot fi platite aceste indemnzatii

art.40(1)OUG 158/2005(modificat):
" Indemnizaţiile pot fi solicitate pe baza actelor justificative, în termen de 90 de zile de la data de la care beneficiarul era în drept să le solicite"
.
forma initiala:
Art. 40. -(1)
"Indemnizatiile pot fi solicitate, pe baza actelor justificative, in termenul de prescriptie de 3 ani, calculat de la data la care beneficiarul era in drept sa le solicite
".
ContSters136493, utilizator