avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 962 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... concediu medical
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

concediu medical

neplata concediului medical de catre angajator,urmat de incetarea contractului de munca cu acordul partilor.Au trecut aproximativ 2 luni de la incetarea contractului fara a mi se plati concediul medical.Normal nu ar fi trebuit sa mi se faca si lichidarea la zi?Unde ma pot adresa pentru a lamuri aceasta situatie?
Cel mai recent răspuns: ContSters136493 , utilizator 21:37, 28 Decembrie 2011
Incercati sa nu mai duceti discutia in alta parte ..... mesajul initial este :
neplata concediului medical de catre angajator,urmat de incetarea contractului de munca cu acordul partilor.Au trecut aproximativ 2 luni de la incetarea contractului fara a mi se plati concediul medical.Normal nu ar fi trebuit sa mi se faca si lichidarea la zi?Unde ma pot adresa pentru a lamuri aceasta situatie?

Scrie cumva in ce termen se solicita plata? .... :-/ .. scrie cumva ce fel de termen este acel termen la care tot faceti referire dvs si care inca o data va spun ca nu are nicio tangenta cu mesajul initial ...
Este opinia dvs.,dar suntem pe un forum iar eu imi sustin propria opinie si nu incerc sa duc discutia pe niciun alt plan,am raspuns in comentariu unde trebuie sa se adreseze fiind vorba despre un refuz probabil nejustificat de plata a indemnizatiei si in plus si cred ca nu lipsit de importanta ,am mentionat si termenul in care pot fi platite aceste indemnzatii

art.40(1)OUG 158/2005(modificat):
" Indemnizaţiile pot fi solicitate pe baza actelor justificative, în termen de 90 de zile de la data de la care beneficiarul era în drept să le solicite"
.
forma initiala:
Art. 40. -(1)
"Indemnizatiile pot fi solicitate, pe baza actelor justificative, in termenul de prescriptie de 3 ani, calculat de la data la care beneficiarul era in drept sa le solicite
".
Ultima modificare: Miercuri, 28 Decembrie 2011
ContSters136493, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Concediu medical neplătit Lau222 Lau222 As dori sa știu dacă este legal ca firma la care lucrez sa își rezerve dreptul de a plăti concediul medical ? Are dreptul de a refuza plata concediului ... (vezi toată discuția)
Care este stagiul de contizare la casa de sanatate? mai poate persoana sa achite cotizatiile necesare perioadei neacoperite cu asigurarea de sanatate? transcris transcris va rog sa mi spuneti cum pot rezolva o astfel de situatie: o pers. angajata cu CIM incepand cu 15 sept intra in concediu medical in urma unei interventii ... (vezi toată discuția)
Concedi medical Carmenkamy Carmenkamy Buna ziua ,Angajatorul nu vrea sa-mi plateasca concediul medical pe Ianuarie si Februarie2018 .Am fost la Casa de asigurări si bani au fost virati în contul ... (vezi toată discuția)