Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Concediere colectiva
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Concediere colectiva

Buna ziua,
Ce se intampla cu angajatele aflate in ingrijire copil de pana la 2 ani in cazul in care firma se reorganizeaza si se concediaza colectiv ?
Mamele aflate in ingrijire copil isi pot pastra locul de munca ?
nu. vor fi concediate.

Art. 60 Cm
(2) Prevederile alin. (1) nu se aplica in cazul concedierii pentru motive ce intervin ca urmare a reorganizarii judiciare, a falimentului sau a dizolvarii angajatorului, in conditiile legii.

Daca firma este in reorganizare, atunci acestea pot fi concediate .. in acest sens, se exprima art.60 alin.2 C.mun.
Multumesc