Forum Discuţii contabile şi ... Impozite şi taxe locale RADIERE AUTO
Discuție deschisă în Impozite şi taxe locale

RADIERE AUTO

:))Cu sitma si urari de LA MULTI ANI!

Am 2 intrebari re. la ultima "regelementare"a taxei auto :
1. daca radiez masina se mai plateste aceasta prea-minunata taxa ?X-(
Inteleg ca inca NU s-a promulgat legea.......
2. poate fi evitata aceasta taxa SUPRA-ABUZIVA prin folosirea unei procuri notariale incheiata pe termen nedefinit intre "vanzator" si "cumparator"?:O
(ideea e sa nu dea si pt. asa ceva OUG "de interdictie"- ar fi ANTICONSTUTIONAL,
dar CE mai e CONSTITUTIONAL in Romania? :((
Cu multimiri anticipate !
PS Am folosit ghilimele pt ce ar fi de fapt NORMAL #-o pt cei normali ...
Daca radiati masina nu platiti nicio taxa.
Daca va cumparati alte masini, si le inmatriculati pana e in vigoare Oug 50/2008, aveti doua posibilitati:
1.platiti taxa si apoi incepeti un proces in instanta pt recuperarea ei.
2. nu platiti taxa si porniti un proces pentru a obtine obligarea Serviciului de inmatriculari, sa inmatriculeze masina fara plata taxei. Pana nu veti avea o hotarare in acest sens, dupa ce expira numerele provizorii si perioada pana cand se pot prelungi, nu veti putea circula cu masina.
am o masina veche inscrisa in judetul de domiciuliu al parintilor.Intre timp ,mi-am schimbat adresa de domiciliu in alt judet.Pot radia masina in judetul unde locuiesc acum ?

multumesc!