Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale valabilitate contract semnat prin fax/scanat
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

valabilitate contract semnat prin fax/scanat

Buna ziua,

Va rog sa ma ajutati cu un raspuns:
un contract incheiat intre 2 companii (una apartinand UE si cealalta NON UE) este valid daca e semnat pe fax/scanat sau e obligatoriu sa fie semnat in original?
Mentionez ca plata se va face prin acreditiv bancar si unul din documentele solicitate de banca este acest contract.

Multumesc!

E valabil, de ce sa nu fie. In primul rand partile hotarasc daca mentin contractul, nu banca.
Este valabil un astfel de contract , denumit contract la distanta , potrivit OG nr.130/2000.
Contract la distanta - contractul de furnizare de produse sau servicii incheiat intre un comerciant si un consumator, in cadrul unui sistem de vanzare organizat de catre comerciant, care utilizeaza in mod exclusiv, inainte si la incheierea acestui contract, una sau mai multe tehnici de comunicatie la distanta;

Doctrina comercială asimilează şi telefaxul, sub raport probatoriu, cu telegrama, adică cu forţa probantă a înscrisului sub semnătură privată, dacă îndeplineşte condiţiile prevăzute de art.47-49 C.com.
Va multumesc tare mult pentru raspunsul detaliat!