avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 592 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Contracte la distanta (online)
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Contracte la distanta (online)

Buna,

Lucrez pe net / publicitate online.
Lucrez cu google adsense (pun reclame google pe siteul meu). Sunt platit in fiecare luna.

Am inteles ca pentru servicii online trebuie sa am un contract. Din pacate firmele mari nu se ocupa cu asa ceva. Ei au pe site o pagina cu termeni si conditii si gata.

Nimeni nu o sa-mi semneaze vre-un contract.

Mi-e frica ca la un eventual control mi se va cere un contract.


1) Ce sa fac? Ajunge daca listez aceasta pagina de termeni si conditii? (asta nu va include datele firmei mele si nici nu va fi semnat de nimeni).

2) pe factura trebuie sa scriu ceva de genul "aceasta factura reprezinta acceptul termeinlor si conditiilor ...."?

Cum sa fac?
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 17:41, 19 Aprilie 2017
Contractul la distanta este reglementat prin OG nr. 130/2000 privind protectia consumatorilor la incheierea si executarea contractelor la distanta si reprezinta un contract de furnizare de produse sau servicii incheiat intre un comerciant si un consumator, in cadrul unui sistem de vanzare organizat de catre comerciant, care utilizeaza in mod exclusiv, inainte si la incheierea acestui contract, una sau mai multe tehnici de comunicatie la distanta.

Detalii: www.avocatnet.ro/content/art...

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Contract software danielandrei danielandrei In cazul cumpararii unui soft, downloadat de pe internet(deci fara livrare fizica), daca furnizorul are afisat pe site un acord de licenta, este obligatorie ... (vezi toată discuția)
Dreptul consumatorului de a returna produsele Reala Reala Salutare tuturor, Am marea rugaminte de a-mi confirma daca eu inteleg corect legea (O.G.) 130/2000 (modificata prin legea ... (vezi toată discuția)
Incheierea cim monik monik buna ziua, CIM-urile se pot incheia si la distanta? (vezi toată discuția)