Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Contracte la distanta (online)
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Contracte la distanta (online)

Buna,

Lucrez pe net / publicitate online.
Lucrez cu google adsense (pun reclame google pe siteul meu). Sunt platit in fiecare luna.

Am inteles ca pentru servicii online trebuie sa am un contract. Din pacate firmele mari nu se ocupa cu asa ceva. Ei au pe site o pagina cu termeni si conditii si gata.

Nimeni nu o sa-mi semneaze vre-un contract.

Mi-e frica ca la un eventual control mi se va cere un contract.

1) Ce sa fac? Ajunge daca listez aceasta pagina de termeni si conditii? (asta nu va include datele firmei mele si nici nu va fi semnat de nimeni).

2) pe factura trebuie sa scriu ceva de genul "aceasta factura reprezinta acceptul termeinlor si conditiilor ...."?

Cum sa fac?
Contractul la distanta este reglementat prin OG nr. 130/2000 privind protectia consumatorilor la incheierea si executarea contractelor la distanta si reprezinta un contract de furnizare de produse sau servicii incheiat intre un comerciant si un consumator, in cadrul unui sistem de vanzare organizat de catre comerciant, care utilizeaza in mod exclusiv, inainte si la incheierea acestui contract, una sau mai multe tehnici de comunicatie la distanta.

Detalii: www.avocatnet.ro/content/art...