Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... incheierea CIM
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

incheierea CIM

buna ziua, CIM-urile se pot incheia si la distanta?
C.i.m. nu se pot incheia si la distanta ....
Cim nu se poate incheia la distanta .. potrivit legii, contract la distanta -= contractul de furnizare de produse sau servicii incheiat intre un comerciant si un consumator, in cadrul unui sistem de vanzare organizat de catre comerciant, care utilizeaza in mod exclusiv, inainte si la incheierea acestui contract, una sau mai multe tehnici de comunicatie la distanta ..

Prin urmare, nu este vorba despre incheierea unor c.i.m. in cadrul punctelor de lucru ...
multumesc mult, intre timp m-am lamurit:) contractele la distanta sunt contracte comerciale, care nu privesc relatiile de munca. sunt cateva exceptii prevazute de og 130/2000 pt care si alte contracte pot fi incheiate la distanta, insa CIM nu intra in acea categorie. CIM are regim specific si nu se permite incheierea lui in forma electronica spre exemplu..
multumesc mult!!