Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Incetare CIM conf art 55 lit c
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Incetare CIM conf art 55 lit c

Buna ziua,

As dori sa stiu daca pot face incetarea unui CIM cu art. 55 lit c din Codul Muncii sau trebuie coroborat si cu art 79 din Codul Muncii?

Va multumesc!
Art. 79
In caz de conflict de munca angajatorul nu poate invoca in fata instantei alte motive de fapt sau de drept decat cele precizate in decizia de concediere.

nu inteleg...:-/

Art.79 din vechiul cod,respectiv 81 in prezent,reglementeaza demisia.Eu as invoca doar art.81(1)sau 81(7)dupa caz.
ContSters136493, utilizator
@Anieta, care este partea care si-a exprimat unilateral vointa?
1. art.81 alin.1 C.mun. nu este temei de drept al incetarii raportului de munca ... acesta contne definitia demisiei ..

2. art.55 lit.c C.mun. trebuie coroborat cu unul din articole careprevad incetarea raportului de munca din initiativa uneia dintre parti.
In speta, daca salariatul si- adat demisia atunci art.,55 lit.c trebuie coroborat cu art.81 alin.7 C.mun. sau art.81 alin.8 C.mun., dupa caz.
ART. 81 din Codul muncii , republicat, reglementeaza demisia, stabilind si trei temeiuri diferite pentru incetarea CIM prin demisie,respectiv:
- art. 81 alin. (1) demisia cu efectuarea preavizului,
-art. 81 alin. (7) demisia cu renuntarea din partea angajatorului (total sau partial) la termenul de preaviz
-art. 81 alin. (8) demisia fara preaviz cand angajatorul nu isi indeplineste obligatiile asumate prin CIM.
Pe cale de consecinta, pentru incetarea CIM in baza demisiei se utilizeaza ca temei legal de incetare a CIM art. 81 alin. (1),(7),(8),in functie de situatie si nu este necesar si coroborarea cu art. 55 lit. c) din Codul muncii .

Pe de alta parte,@anieta,daca ne referim la art.55(c)nu se poate invoca ca unic temei de incetare al unui cim,avand in vedere ca acesta reprezinta incetarea cim prin vointa uneia dintre parti,care poate fi ori angajatul in caz de demisie,ori angajatorul, in caz de concediere.
Daca este demisie, invocati doar unul dintre alin.art.81,respectiv (1)(7)(8),in functie de speta dvs.este suficient.
ContSters136493, utilizator