Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Incetare CIM conf art 55 lit c
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Incetare CIM conf art 55 lit c

Buna ziua,

As dori sa stiu daca pot face incetarea unui CIM cu art. 55 lit c din Codul Muncii sau trebuie coroborat si cu art 79 din Codul Muncii?

Va multumesc!
Art.81 alin.1 C.mun. reglementeaza definitia demisiei nu contituie emei de drept al incetarii c.i.m., iar art.81 alin.7 c.mun. are un alt continut , si anume: Contractul individual de munca inceteaza la data expirarii termenului de preaviz sau la data renuntarii totale ori partiale de catre angajator la termenul respectiv.
freeelis a scris:

Art.81 alin.1 C.mun. reglementeaza definitia demisiei nu contituie emei de drept al incetarii c.i.m., iar art.81 alin.7 c.mun. are un alt continut , si anume: Contractul individual de munca inceteaza la data expirarii termenului de preaviz sau la data renuntarii totale ori partiale de catre angajator la termenul respectiv.

art 81 (1) CM este prev in ReviSal:D probabil pentru a se putea face distinctia intre demisie la expirarea preavizului si demisie la data renuntarii de catre angajator la termenul de preaviz. Interesant lucru, nu?
Imi cer scuze,am gresit, vroiam sa zic art. 81 alin. 7 din Codul Muncii.
Angajatul si-a exprimat dorinta de plecare fara preaviz,dar in CIM este stipulat ca la demisie, perioada de preaviz este de 20 zile lucratoare.

Deci, recomandarea d-voastraa este sa-i desfac CIM prin art.81 alin 7 din Codul Muncii.

Ati fost un mare ajutor pt mine.
Va multumesc!
Un an nou cu tot ce va doriti!