Forum Discuţii juridice Executare silită executare silita. Irevecobila. Se mai poate prescrie
Discuție deschisă în Executare silită

executare silita. Irevecobila. Se mai poate prescrie

Daca dupa un proces mi s-a spus ceea ce relatat mai jos, mai am vreo sansa sa scap de aceasta, gen prescriere dupa o anumita perioada de timp, sau o sa ma urmareasca executorul pana cand gaseste ceva pe numele meu. Nu am absolut nimic pe numele meu, sunt doar salariat.

16/09/2010 Admite cererea. Încuviinţează executarea silită a titlului executoriu constând din contractelor de credit nr.2188505 din 30.06.2006 şi nr. 2740540/29/03/2007 încheiat între creditoarea BXX-GXXX SXXX GXXX SA cu debitorul DXXXX CXXXX. Irevocabilă. Încheiere
Daca sunteti salariat inseamna ca aveti venituri. Se vor executa silit veniturile din salariu (1/3 din salariu lunar) pana la acoperirea debitului.
Nu se va prescrie niciodata daca vi se va pune poprire pe salariu. Poprirea nici nu se perima, veti fi executat prin poprirea a 1/2 din venituri ( sunt 2 creante) pana la recuperarea integrala a creantelor plus cheltuielile de executare.
Sunt 2 creante, dar din speta prezentata eu inteleg ca e vorba de acelasi creditor, un singur titlu executoriu si o singura incuviintare. Corectati-ma daca gresesc, dar nu cred ca se pot infiinta 2 popriri diferite in acest caz.
@demico, dupa ce executorul a obtinut incuviintare de la instanta, a mai intreprins ceva ? In momentul asta aveti sau nu, poprire pe salariu ?
Va corectez
16/09/2010 Admite cererea. Încuviinţează executarea silită a titlului executoriu constând din contractelor de credit nr.2188505 din 30.06.2006 şi nr. 2740540/29/03/2007

Sunt 2 titluri executorii, asadar 2 urmariri silite, deci 1/2 din salariu conform art. 409 alin. (2)Cod procedura civila.