avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 631 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Executare silită executare silita. Irevecobila. Se mai poate prescrie
Discuție deschisă în Executare silită

executare silita. Irevecobila. Se mai poate prescrie

Daca dupa un proces mi s-a spus ceea ce relatat mai jos, mai am vreo sansa sa scap de aceasta, gen prescriere dupa o anumita perioada de timp, sau o sa ma urmareasca executorul pana cand gaseste ceva pe numele meu. Nu am absolut nimic pe numele meu, sunt doar salariat.

16/09/2010 Admite cererea. Încuviinţează executarea silită a titlului executoriu constând din contractelor de credit nr.2188505 din 30.06.2006 şi nr. 2740540/29/03/2007 încheiat între creditoarea BXX-GXXX SXXX GXXX SA cu debitorul DXXXX CXXXX. Irevocabilă. Încheiere
Cel mai recent răspuns: ContSters214341 , utilizator 17:09, 3 Ianuarie 2012
Daca sunteti salariat inseamna ca aveti venituri. Se vor executa silit veniturile din salariu (1/3 din salariu lunar) pana la acoperirea debitului.
Nu se va prescrie niciodata daca vi se va pune poprire pe salariu. Poprirea nici nu se perima, veti fi executat prin poprirea a 1/2 din venituri ( sunt 2 creante) pana la recuperarea integrala a creantelor plus cheltuielile de executare.
Sunt 2 creante, dar din speta prezentata eu inteleg ca e vorba de acelasi creditor, un singur titlu executoriu si o singura incuviintare. Corectati-ma daca gresesc, dar nu cred ca se pot infiinta 2 popriri diferite in acest caz.
@demico, dupa ce executorul a obtinut incuviintare de la instanta, a mai intreprins ceva ? In momentul asta aveti sau nu, poprire pe salariu ?
Va corectez
16/09/2010 Admite cererea. Încuviinţează executarea silită a titlului executoriu constând din contractelor de credit nr.2188505 din 30.06.2006 şi nr. 2740540/29/03/2007


Sunt 2 titluri executorii, asadar 2 urmariri silite, deci 1/2 din salariu conform art. 409 alin. (2)Cod procedura civila.

Alte discuții în legătură

Încetarea executării silite prettydaniola prettydaniola Inteleg ca executarea silită poate inceta pe motivul inexistentei de bunuri urmaribile. 1. La cat timp după încetarea executării silite poate începe o ... (vezi toată discuția)
Executare silita EastAndrei EastAndrei Daca am primit instiintare de la BIROU EXECUTORESC prin care am fost instiintat ca am fost executat silit ptr suma de 42.000 lei in cat timp se prescrie ? Adik ... (vezi toată discuția)
Executare silita pentru credit nevoi personale popa_v popa_v Buna ziua! Azi, am primit executare silita pentru un credit de nevoi personale. Singurul venit e salariul pe care mai am 2 exec silite. Dar, de la 1 sept. ... (vezi toată discuția)