Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Productie muraturi,zacusca
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Productie muraturi,zacusca

Buna ziua as dorii si eu sa incep sa produc si sa comercializez,sacusca,muraturi..."ca la mama acasa",as dorii daca ma poate indruma cineva,de unde sa ma apuc.......ce legi sa consult,ce tip de societate sa-mi fac......
multumesc anticipat
Va recomand sa va infiintati o intreprindere individuala. Avantaje: contabilitate in partida simpla, puteti sa angajati terte persoane cu contract de munca, cheltuieli mici de infiintare sau de radiere a acesteia. Legea aplicabila: OUG 44/2008. Detalii infiintare aici:www.onrc.ro
multumesc,dar imi puteti spune va rog ce legi sau unde sa ma duc sa ma interesez ce condititii ar trebuii sa indeplinesc ca sa demarez o mica productie,la mine acasa,in bucatarie,daca se poate
Mergeti si va interesati la Autoritatea nationala sanitar veterinara si pentru siguranta alimentelor de care apartineti si intrebati acolo ce conditii trebuie sa indepliniti legate de spatiul de lucru, spatiul de depozitare materie prima si produse finite.
Acum o parere: daca chiar doriti sa faceti din asta o activitate de durata, trebuie sa aveti in vedere ca nu o puteti derula la bloc, in bucataria proprie. Incercati sa inchiriati un spatiu adecvat. Axati-va pe un anumit sortiment de produse. Schitati-va fluxul tehnologic si de ce utilaje aveti nevoie, sistemul de ambalare si etichetare, sistemul de ventilare si iluminare al spatiului. Sunt multe de pus la punct.
george-neagu, moderator