Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... Dulciuri de casa - ce autorizatii sunt necesare pentru ...
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

Dulciuri de casa - ce autorizatii sunt necesare pentru preparare si comercializare?

ma intereseaza mult afacerea dar nu stiu de ce fel de autorizatii am nevoie -in special cele sanitare- daca pot sa o pun in practica legal??!!
mai exact va rog mult sa-mi spuneti ce autorizatii am nevoie si care ar fi codul caen de functionare
va multumesc
Dosarul pe care il depuneti la primarie trebuie sa contina urmatoarele documente:

1.cerere-tip pentru a solicita statutul de persoana fizica autorizata;
2.rezervarea denumirii la oficiul registrului comertului;
3.certificat de cazier fiscal;
4.copie a actului de identitate;
In cazul desfasurarii activitatii in alt oras - actele din care sa rezulte domiciliul sau resedinta;
5. certificatul medical care sa ateste ca esti apt pentru activitatea declarata, eliberat de medicul de familie sau de o unitate sanitara;
6.declaratia-tip pe propria raspundere ca indeplinesti conditiile de functionare din domeniul sanitar, sanitar-veterinar, protectiei mediului, protectiei muncii si alte reglementari in acest sens;
7.copie a diplomei de studii sau a atestatului privind cursurile din domeniul in care vei desfasura activitatea in calitate de persoana fizica autorizata.

Cod CAEN 1071- Fabricarea painii; fabricarea prajiturilor si a produselor proaspete de patiserie
Cod CAEN 1072- Fabricarea biscuitilor si piscoturilor; fabricarea prajiturilor si a produselor conservate de patiserie
pot obtine astfel autorizatie ca sa pot face dulciurile acasa(nu intr-un spatiu de productie)?
adica sa fac dulciuri de casa facute chiar acasa si vindute ulterior celor interesati?
:) nu stiu cit de explicita a fost prima intrebare
multumesc
Va recomand sa va adresati Directiei Sanitar Veterinare din localitatea unde vreti sa desfasurati aceasta activitate.
Mersi :D
Nu aveti voie sa produceti dulciuri sau orice alt produs alimentar fara a avea spatiu corespunzator de productie autorizat sanitar veterinar. Prezentati-va la Directia Sanitara Veterinara si pentru Siguranta Alimentelor (DSVSA) din localitatea dv. pentru mai multe detalii insa acelasi raspuns il veti primi si de acolo. Trebuie sa detineti un spatiu suficient de mare incat sa cuprinda incaperi pt depozitare materie prima,procesare si productie,depozitare,ambalare,etichetare,etc. Daca va incadrati in aceste norme aveti sanse sa primiti Document de Inregistrare pentru desfasurarea activitatii conform codurilor CAEN-1071,1072. Numai DSVSA va autorizeaza pentru aceasta activitate. Mult succes!