Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... urgenta-neplata pensie
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

urgenta-neplata pensie

buna ziua ,as avea nevoie de un sfat urgent sora mea e divortata cu 2 copii si copii sant la fostu sot platea pensie alimentara a ramas fara servici e in italia traieste cu un italian are si un copil de 3 luni nu are bani sa plateasca ce sar putea intampla face puscarie multumesc.
Abandonul de familie se pedepseste in cazurile prevazute de art. 305 CP, la lit. a) si b) cu inchisoare de la 6 luni la 2 ani sau cu amenda, iar in cazul prevazut la lit. c) cu inchisoare de la 1 la 3 ani sau cu amenda.

raspunsul este DA
Antoanela Geaman, Avocat
In acest caz, este vorba de REA CREDINTA?? Daca femeia nu are venituri, o intretine noul partener, a platit constiincios pana a avut venituri-unde este reaua credinta?