Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... PROGRAM VIZITA MINOR
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

PROGRAM VIZITA MINOR

Buna ziua,

Am marea rugaminte sa ma sprijiniti cu un sfat privind incredintare minor spre crestere si educare, descris succint mai jos:

Am o fetita in varsta de 8 ani in urma unei relatii de concubinaj timp de 8 ani cu mama acesteia. Mentionez ca fetita imi poarta numele.
Pe fondul unor neintelegerii mama a intentat proces pentru stabilirea custodiei copilului spre crestere si educare.
S-a prountat sentinta pe fond ( cu o mare intarziere in motivarea acesteia ) dupa cum urmeaza:
- se acorda spre crestere si educare minora, mamei - FAPT CU CARE SUNT DE ACORD
- se stabileste un cuantum am pensiei de intretinere - DE ACORD SI ACHITAT LA ZI
- nu se acorda dreptul de vizita de catre tata - DESI ACESTA ESTE CERUT EXPLICIT IN DOSAR
- se invoca cererea reconventionala ca netimbrata - TAXA DE TIMBRU EXISTA LA DOSAR
- se solicita evaluarea psihologica a minorei de catre instanta de judecata - SE PRONUNTA SENTINTA PE FOND FARA A EXISTA EVALUAREA COPILULUI LA DOSAR

Am declarat recurs, constatand ca eu am doar obligatii, nu si drepturi.
Copilul este influentat negativ pe zi ce trece de catre mama, eu vazandu-l doar 10 minute in timpul pauzelor scolare de luni pana vineri.

Ma puteti va rog ajuta cu un sfat?

Cu consideratie,

Olimpiu Claudiu

Baia Mare, 4 ianuarie 2012

Pana la solutionarea spetei dvs. printr-o hotarare definitiva si irevocabila, puteti solicita stabilirea unui program de vizitare al minorei pe calea unei ordonante presedintiale, care se judeca de urgenta. Acest program va fi valabil doar pana cand se va solutiona recursul la procesul la care faceti referire.
Multumesc mult pentru raspuns!
Solicitarea hotararii presedintiale se face la prima Instanta sau la Tribunal unde am atacat deja cu recurs prima Instanta.
Mentionez, ca mama copilului refuza chiar si contactul meu telefonic cu fiica, in ultimele 10 zile vorbind doar 5 secunde cu ea, desi am rugat-o sa-mi faciliteze acest lucru.
In alta ordine de idei, daca obtin o Hotarare judecatoreasca definitiva si irevocabila in care mi se acorda program de vizita, iar copilul cand voi merge dupa el sa-l duc la mine v-a refuza ( amprenta mamei negativa fiind pusa asupra lui ), ce pot face?
Pot sa apelez la un judecator executoresc, politie, protectia copilului, etc?

Va multumesc mult!
la judecatorie.
da.
Buna ziua,

Am marea rugaminte sa ma sprijiniti cu un sfat privind incredintare minor spre crestere si educare, descris succint mai jos:

Am o fetita in varsta de 8 ani in urma unei relatii de concubinaj timp de 8 ani cu mama acesteia. Mentionez ca fetita imi poarta numele.
Pe fondul unor neintelegerii mama a intentat proces pentru stabilirea custodiei copilului spre crestere si educare.
S-a prountat sentinta pe fond ( cu o mare intarziere in motivarea acesteia ) dupa cum urmeaza:
- se acorda spre crestere si educare minora, mamei - FAPT CU CARE SUNT DE ACORD
- se stabileste un cuantum am pensiei de intretinere - DE ACORD SI ACHITAT LA ZI
- nu se acorda dreptul de vizita de catre tata - DESI ACESTA ESTE CERUT EXPLICIT IN DOSAR
- se invoca cererea reconventionala ca netimbrata - TAXA DE TIMBRU EXISTA LA DOSAR
- se solicita evaluarea psihologica a minorei de catre instanta de judecata - SE PRONUNTA SENTINTA PE FOND FARA A EXISTA EVALUAREA COPILULUI LA DOSAR

Am declarat recurs, constatand ca eu am doar obligatii, nu si drepturi.
Copilul este influentat negativ pe zi ce trece de catre mama, eu vazandu-l doar 10 minute in timpul pauzelor scolare de luni pana vineri.

Ma puteti va rog ajuta cu un sfat?

Cu consideratie,

Olimpiu Claudiu

Baia Mare, 9 ianuarie 2012

1.Anularea cererii reconventionale ca netimbrata imi pare cel putin stranie in conditiile in care chiar daca sa spunem initial nu a fost timbrata ( desi dvs. sustineti ca a fost timbrata) sau a fost timbrata insuficient, instanta trebuia sa va puna in vedere ca pana la urmatorul termen sa o achitati, integral sau diferenta dupa caz.
2.Apoi, se mai pune problema probelor in dovedirea cererii recoventionale, probe pe care in mod firesc trebuia sa le solicitati si sa le si administrati-aici ma refer la interogatoriu, martori, ancheta sociala.
3.In privinta cererii de evaluare psihologica a minorei, o astfel de cerere din punctul meu de vedere era inadmisibila ( si banuiesc ca pe undeva intr-o incheiere exista o pronuntare a instantei in acest sens),in conditiile in care o astfel de cerere se adreseaza DGASPC si nu instantei, evaluarea putand fi efectuata de catre un psiholog din cadrul acestei directii si ullterior concretizata intr-un raport de evaluare psihologica care poate fi folosit ca proba in astfel de dosare.
Aveati insa posibilitatea sa solicitati ascultarea minorei in conditiile in care instanta poate incuviinta ascultarea minorilor pentru motive temeinice si sub varsta de 10 ani.
Prin urmare se impune sa consultati un avocat care sa studieze actele dosarului si sa va formuleze in concret motivele de apel in functie de situatia efectiva din dosar ( hotararea se ataca intai cu apel si apoi cu recurs) si ulterior sa va reprezinte interesele in fata instantei.
In situatia in care veti pierde in caile de atac, aveti posibilitatea ulterior sa formulati pe cale separata, oricand o actiune prin care sa solicitati stabilirea relatiilor personale cu minorul , relatii concretizate intr-un program care sa fie stabilit atat in interesul dvs. cat si al minorei.