Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii Cod idemnizatie pentru operatie fibroza chistica + ...
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

Cod idemnizatie pentru operatie fibroza chistica + infectie virala

Buna ziua,
Mama mea a facut operatie pentru fibroza chistica si a avut si o infectie virala. Ni s-a spus ca asta se incadreaza in codul 01 adica la boli obisnuite si are 75% din salariu.Pe certificatul de concediu medical nu este bifat nimic la urgente medico-chirurgicale. Este posibil asa ceva?
Gabriel M., utilizator
Interventia s-a facut in urgenta ?Numai daca interventia chirurgicala survenea in urgenta ,adica daca nu s-ar fi intervenit urgent viata sa ar fi fost in pericol primea cod indemnizatie 06 si se platea cu 100%,dar asa la rece cum se obisnuieste sa se spuna,adica pacienta avand o programare,codul de indemnizatie este 01(boala obisnuita)si se plateste 75%.chiar daca este vorba despre o operatie.
Deci,este posibil.
ContSters136493, utilizator