Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... inchidere contract munca pt pensie
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

inchidere contract munca pt pensie

Buna ziua,
In Noiembrie 2011 am depus actele la Casa de Pensii sector 3 pentru pensie de invaliditate gradul 1. Am primit prin posta o adresa de la CNPAS in care mi se solicita ultima zi lucrata. Eu inca mai lucrez. Intrebarea este: trebuie sa-mi fac lichidarea? ; si cum prin demisie?. Fetele de la personal din societatea noastra nu stiu procedura iar firma externa care se ocupa de probleme de personal nu lucreaza in aceasta perioada.
Astept raspunsul dumneavoastra.
Multumesc anticipat.
Daca aveti gradul I de invaliditate, atunci cum mai lucrati ? .... Invaliditatea de gradul I se caracterizeaza prin pierderea totala a capacitatii de munca, a capacitatii de autoservire, autoconductie sau de orientare spatiala, invalidul necesitand ingrijire sau supraveghere permanenta din partea altei persoane
Cu greu si cu intelegerea conducerii. In plus am o munca de birou.
Ceea ce faceti dvs este o ilegalitate... ar trebui ca data ultima de munca sa fie ultima zi de concediu medical acordat sau eventual data cand vi s-a emis decizia de incadrare in gradul I de invaliditate ...