Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Termenul în care se poate cere anularea hotarârii ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Termenul în care se poate cere anularea hotarârii asociaþiei de proprietari: termen de decãdere sau de prescripþie?

Va rog o opinie referitor la termenul de 45 de zile in care poate fi atacata hotarirea ad.generale a asociatiei de proprietari de la art.26 legea 230/2007:
cum a fost si cum este dupa intrarea in vigoarea a noului cod civil?
termen de prescriptie sau de decadere?

Art.26 Legea 230/2007 : Daca o hotarare a adunarii generale este contrara legii, statutului sau acordului de asociere a asociatiei de proprietari ori este de natura sa produca daune intereselor proprietarilor, acestia pot ataca in justitie respectiva hotarare, in termen de 45 de zile de la adoptarea acesteia.

Am citit exceptii de neconstitutionalitate in care autorul exceptiei arata ca legiuitorula instituit un termen de decadere de 45 de zile, cit si o hotarire in care instanta de fond sustine ca este termen de decadere.
Insa in textul art.26 nu se spune explicit ca ar fi termen de decadere.
Mai exista legi similare:
Legea soc.comerciale nr.30/1991 la art.132 alin.2 :"Hotararile adunarii generale contrare legii sau actului constitutiv pot fi atacate in justitie, in termen de 15 zile de la data publicarii in Monitorul Oficial al Romaniei, Partea a IV-a, de oricare dintre actionarii care nu au luat parte la adunarea generala sau care au votat contra si au cerut sa se insereze aceasta in procesul-verbal al sedintei".
dar la alin.3:" Cand se invoca motive de nulitate absoluta, dreptul la actiune este imprescriptibil, iar cererea poate fi formulata si de orice persoana interesata. "
Din alin.3 reiese ca termenul de la alin.2 este de prescriptie.

Atunci de ce nu ar fi si cel de la art.26 din legea asociatiilor de proprietari tot termen de prescriptie?

In noul Cod Civil la art.2547: Daca din lege ... nu rezulta in mod neindoielnic ca un anumit termen este de decadere, sunt aplicabile regulile de al prescriptie.
Cu atit mai mult dupa intrarea in vigoare a noului cod ar trebui sa fie termen de prescriptie .
Ce parere aveti?
1. Art. 2547 face parte din "Regimul general al termenelor de decădere"

2. Art. 2501 Prescriptibilitatea dreptului la acțiune
(1) Drepturile la acțiune având un obiect patrimonial sunt supuse prescripţiei extinctive, afară de cazul în care prin lege s-ar dispune altfel.
(2) De asemenea, în cazurile anume prevăzute de lege, sunt supuse prescripţiei extinctive şi alte drepturi la acţiune, indiferent de obiectul lor.

3. Art. 2548 Regimul termenelor de decădere
(1) Termenele de decădere nu sunt supuse suspendării şi întreruperii, dacă prin lege nu se dispune altfel.

pe când termenele de prescripție sunt supuse suspendării și prescripției.

4. In exemplul dat cu legea 30/1991, la alin 3, legiuitorul specifica clar ca este termen de prescripție si nu de decădere.

Consider ca este termen de decadere si nu de prescriptie.
exuser, utilizator
In exemplul cu legea 30/1991 initial nu a existat aliniatul 3, acesta a fost adaugat ulterior. Legiuitorul a precizat ca nulitatea absoluta ramine imprescriptibila ( asa cum se stie), spre deosebire de nulitatile relative de la alin.2 pentru care termenul de prescriptie (si nu de decadere, cum se deduce prin raportare la alin.3) este de 15 zile..
Reiese ca si inainte de introducerea alin.3, termenul de la alin.2 tot termen de prescriptie era considerat de legiuitor, desi nu s-a precizat explicit.
De ce ar fi altfel termenul de la art.26 legea 230/2007, din moment ce formularea articolului este aprox. identica cu formularea art.132 alin.2 din legea 30/1991? .
Parerea mea este ca odata cu noul cod si cu art.2547, cu atit mai mult atit termenul de la alin.2 din legea soc.com. cit si cel de la art.26 legea asoc.prop. trebuiesc considerate termene de prescriptie, deoarece din lege nu rezulta neindoielnic ca ar fi termen de decadere.
Alte pareri?
Legea soc.comerciale nr.30/1991 la art.132 alin.2 :"Hotararile adunarii generale contrare legii sau actului constitutiv pot fi atacate in justitie, in termen de 15 zile de la data publicarii in Monitorul Oficial al Romaniei, Partea a IV-a, de oricare dintre actionarii care nu au luat parte la adunarea generala sau care au votat contra si au cerut sa se insereze aceasta in procesul-verbal al sedintei".
dar la alin.3:" Cand se invoca motive de nulitate absoluta, dreptul la actiune este imprescriptibil, iar cererea poate fi formulata si de orice persoana interesata. "
Din alin.3 reiese ca termenul de la alin.2 este de prescriptie.

Nu are nici o legatura Legea 30/1991 privind Scocietatile comerciale -cu Legea 230/2007,privind Asociatiile de propietari.
Va rog poate totusi cineva mai are un punct de vedere legat de intrebarea mea.
Legea soc.com. nu are legatura cu legea asoc.prop., dar in ambele legi exista formulari similare pentru atacarea in justitie a hotaririi ad.generale, acesta este un punct comun.