Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Cat cum calculez salariul si ce tip de contract e ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Cat cum calculez salariul si ce tip de contract e obligatoriu?

Buna ziua

Sunt presedinta unei asociatii de propriietari de vreo cativa ani si administrator in alta asociatie,Pana acum am facut totul gratis fara salariu in ambele parti dar acum in asociatia unde sunt presedinte am ramas iar fara administrator.
Locatarii spun ca sa nu mai angajam un alt administrator si sa raman eu sa iau salariul ca oricum eu fac toata treaba si administratorul nu face nimic si in plus locuieste departe.
Fochistul si femeia de servici le am angajate cu conventie civila.
1 pot sa le pastrez in continuare pe conventie.
2 in cazul meu cu contract normal de munca 8 ore cat ar ttrebui sa iasa salariul minim net si care ar fi contributiile detaliate.
Pana acum plateam 800 lei admin si 952 total cu impozitul.
este corect calcul de mai jos?
[ link extern ]

PS: va rog sa nu mutati topil in rubrica asociatii de proprietari intrucat din cele citite acolo nu s-a reusit stabilirea unei opinii finale referitoare la conventiile civile.

Nivea, utilizator
Textul Legii 230/2007 privind asociatiile de proprietari, este foarte cuprinzator si suficient de explicit pentru ambele probleme cu care va confruntati:
Astfel la art. 35 din lege se prevede foarte clar:
"(1) Pentru activitatea de administrare care include activitati de administrare tehnica, de contabilitate si casierie, asociatia de proprietari poate angaja fie persoane fizice atestate pentru functia de administrator de imobile, fie poate incheia contract de administrare cu persoane juridice specializate si autorizate, care au ca obiect de activitate numai domeniul asociatiilor de proprietari sau care au ca activitate principala administrarea imobilelor pe baza de tarife sau contract. Administratorilor de imobile li se aplica in mod corespunzator prevederile art.21 alin.(2) si art.22 din prezenta lege.
(2) Persoanele fizice pot fi angajate prin incheierea unui contract individual de munca, conform celor stabilite prin negociere directa.
(3) Candidatii pentru functia de administrator de imobile trebuie sa prezinte comitetului executiv al asociatiei de proprietari documentele solicitate, garantiile profesionale si materiale prevazute de lege si trebuie sa nu fi suferit nici o condamnare.
(4) Comitetul executiv adopta decizii asupra cuantumului salariilor, al indemnizatiilor si al eventualelor premieri care se acorda personalului incadrat cu contract individual de munca, precum si asupra valorii si a modalitatilor de contractare, in cazul in care administrarea cladirii este asigurata de persoane juridice, in limita bugetului de venituri si cheltuieli adoptat de adunarea generala a proprietarilor.
(5) De asemenea, comitetul executiv decide si asupra acordarii unor drepturi banesti membrilor asociatiei de proprietari care desfasoara activitati lucrative folositoare acesteia, in limita bugetului de venituri si cheltuieli adoptat de adunarea generala a proprietarilor".
In cunostinta de cauza va pot spune ca ITM aplica amenzi pentru munca la negru pentru asociatile de proprietari care utilizeaza conventii civile pentru administratorii(persoane fizice) si personalul de deservire, asa ca cel mai bine ar fi sa studiati putin legislatia speciala aplicabila .
Intrebarea mea era :

Ce salariu minim net pot avea la un contract normal de munca de 8 ore ?
Care ar fi costul total al angajatorului pentru plata acestui salariu si care sunt cotele (cas cass etc) la un salariu minim?
Mai pot pastra femeia de servici in continuare cu conventie civila?
Sau trebuie schimbata sia ea pe contract de mandat?
Salariul minim este de 700 lei brut = 530 lei ... mai multe detalii gasiti aici :

[ link extern ]

Daca este o activitate care are caracter ocazional;, atunci se poate desfasura activitatea in baza unei conventii civile ...
Pai si e ocaziunal faptul ca matura de 2 ori pe saptamana?