Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Amenda rovinieta, termene de prescriptie
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Amenda rovinieta, termene de prescriptie

Buna ziua! am si eu o mica mare problema...am primit ieri 05.01.2012, 2 amenzi de la CNADNR pt ca in data de 18.06.2011 si 19.06.2011 am circulat fara rovinieta...intrebarea mea este daca fapta s-a prescris si ce motive sa invoc in contestatie?
Nu. Fapta nu s-a prescris, insa asa este "practica" celor de la CNADNR, sa trimita aceste "cadouri" la limita termenului de prescriere. Adica in 6 luni de la savarsirea faptei intocmesc procesul verbal, + 30 de zile sa-l aduca la cunostinta. Din ce relatati rezulta ca sunteti in termene, din pacate si bun de plata !