Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... 85% din salariu, indemnizatie?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

85% din salariu, indemnizatie?

Buna!
Eu sunt sunt o mamica care are multe nelamuriri in legatura cu acesta lege.
Situatia mea actuala este urmatoarea: in prezent sunt in concediu de cresterea copilului, pana in data de 14 februarie 2009, si sunt insarcinata cu al doilea copil, care se v-a naste pe 10 martie 2009.
Ma intereseaza daca legea aceasta o sa fie valabila pt mine? daca se va calcula indemnizatia pt al doilea copil in functie de salariul pe care l-am avut inantea nasterii primului copil?

PS. Logic, daca legea urmareste incurajarea mamelor cu venit mare sa steie acasa si sa se ocupe de educatia si ingrijirea copiilor ....... eu sper

Multumesc anticipat
Se iau in calcul si societatea cu care aveti contract va completa adevetinta tip ceruta pentru dosar. De la primarie veti primi modelul necesar.
sunt intr-o situatie asemanatoare
sunt in CIC din 01.08.2006pentru primul copil si din 04.02.2008pentru cel de-al doilea copil, precizez ca nu m-am intors la serviciu intre aceste 2nasteri. intrebarea mea ar fi
eu mai pot beneficia de 85% din veniturile avute in 2005-2006inainte de primul copil?oare in cat timp apar normele metodologice?
multumesc
HG nr. 1682/2008, hotarare pentru modificarea si completarea Normelor metodologice de aplicare a prevederilor Ordonantei de urgenta a Guvernului nr. 148/2005 privind sustinerea familiei in vederea cresterii copilului, cu modificarile si completarile ulterioare, aprobate prin Hotararea Guvernului nr. 1.025/2006 a fost publicata in Monitorul Oficial, Partea I nr. 872 din 23/12/2008.

In situatia in care cele 12 luni anterioare datei nasterii copilului se constituie numai din perioadele asimilate prevazute la art. 4 alin. (7) din OUG nr.145/2008 in care nu sunt realizate venituri, cuantumul indemnizatiei pentru cresterea copilului este de 600 lei. In speta, cuantumul indemnizatiei este de 600 lei.
Daca persoana realizeaza venituri o perioada de cateva luni in interiorul celor 12 luni, baza de calcul pentru stabilirea cuantumului indemnizatiei pentru cresterea copilului este reprezentata de suma totala a veniturilor realizate in aceste luni, impartita la 12.
am inteles dar pun intrebarea
anterior datei nasterii copilului in cazul meu nu este anul 2005-2006?
yna75 a scris:

am inteles dar pun intrebarea
anterior datei nasterii copilului in cazul meu nu este anul 2005-2006?

Anterior datei nasterii in cazul celui de al doilea copil este perioada 04.02.2007-03.02.2008.