Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... Ajutorul de incalzire si amenzile
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

Ajutorul de incalzire si amenzile

Buna ziua
Acum 7-8 luni am luat o amenda de circulatie(traversare neregulamentara) pe care nu am platit-o si a ajuns la primarie. Parintii mei s-au dus saptamana trecuta sa ia ajutotul de incalzire . Angajatii de acolo au facut un scandal monstru cum ca trebuie sa-mi opreasca amenda. Este legal acest lucru? Tinand cont ca banii nu sunt din bugetul primariei ci de la stat. Daca este legal puteti sa-mi spuneti ce lege prevede acest lucru!
Amenzile de circulatie se constituie fonduri la bugetul local si nu al statului.

Exista o hotarare a consiliului local prin care aceste amenzi se pot incasa o data cu plata impozitului pe bunuri.
Da, dar pot sa-mi opreasca din ajutorul de caldura? Nu este din banii primariei ,nu? Daca aveam ajutor social nu mai comentam dar asa.....
damy888, utilizator