avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 545 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... se poate face o executare a bunurilor in cazul unui ...
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

se poate face o executare a bunurilor in cazul unui credit de nevoi personale neachitat?

In 2008 am solicitat un credit de nevoi personale undeva la 20000 euro.Nu am reusit sa platesc de mult timp ratele asa ca in prezent restanta este f mare.In momentul de fata nu lucrez nicaieri asa ca nu reusesc sa fac nici o depunere.Detin o casa si o masina pe numele meu,si as vrea sa stiu daca intr-un final banca imi va putea lua aceste bunuri printr-o hotarare judecatoreasca.Daca da ce as putea sa fac eu sa mai aman aceasta situatie.S-au ce mi se poate intampla daca instrainez numai in acte aceste bunuri mobile si imobile tocmai pentru a nu le pierde?
Va multumesc!
Cel mai recent răspuns: ynocentta , utilizator 05:30, 8 Ianuarie 2012
Daca stiti ca nu mai platiti, instrainati doar nuda proprietate a bunurilor si pastrati-va uzufructul.
Daca nu ati fost notificat de executor ( bancar/judecatoresc), nu veti pati nimic.
Daaca ati fost notificat, e posibil sa atace vanzarea/donatia etc.
Banca cu scopul legitim de recuperare credit,va demara procedura de executare silita asupra bunurilor dvs mobile/imobile.conturi/drepturi salariale
In eventualitatea in care se demareaza procedura de executare silita aveti posibilitatea sa amanati executarea ,formuland contestatie la executare
Daca dvs ,cu scopul invocarii fictive a starii de insolvabilitate,intelegeti sa instrainati bunuri ale dvs care eventual pot face obiectul executarii silite,creditorul,are dreptul sa solicite instantei de judecata sa dispuna revocarea contractului de vanzare cumparare

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Recuperare datorie pe baza unui contract notarial de imprumut gabytz74 gabytz74 Am de recuperat o suma de bani (50.000 RON) de la un individ. Au trecut 9 luni de la data scadenta. Actul pe care l-am semnat in fata notarului are titlu ... (vezi toată discuția)
Vanzare apartament cu somatie de executare silita gabriela1981 gabriela1981 Buna ziua, Ajutati-ma cu un raspuns la urmatoarea intrebare:care sunt consecintele in cazul in care exista o somatie pe un apartament si nu sechestru, iar ... (vezi toată discuția)
Executare imobil angelica5 angelica5 Buna ziua. Anul trecut am deschis un dosar de executare silita asupra unui apartament al fostului sot. Au fost facute cereri la primarie dar inca nu am primit ... (vezi toată discuția)