Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... se poate face o executare a bunurilor in cazul unui ...
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

se poate face o executare a bunurilor in cazul unui credit de nevoi personale neachitat?

In 2008 am solicitat un credit de nevoi personale undeva la 20000 euro.Nu am reusit sa platesc de mult timp ratele asa ca in prezent restanta este f mare.In momentul de fata nu lucrez nicaieri asa ca nu reusesc sa fac nici o depunere.Detin o casa si o masina pe numele meu,si as vrea sa stiu daca intr-un final banca imi va putea lua aceste bunuri printr-o hotarare judecatoreasca.Daca da ce as putea sa fac eu sa mai aman aceasta situatie.S-au ce mi se poate intampla daca instrainez numai in acte aceste bunuri mobile si imobile tocmai pentru a nu le pierde?
Va multumesc!
Daca stiti ca nu mai platiti, instrainati doar nuda proprietate a bunurilor si pastrati-va uzufructul.
Daca nu ati fost notificat de executor ( bancar/judecatoresc), nu veti pati nimic.
Daaca ati fost notificat, e posibil sa atace vanzarea/donatia etc.
Banca cu scopul legitim de recuperare credit,va demara procedura de executare silita asupra bunurilor dvs mobile/imobile.conturi/drepturi salariale
In eventualitatea in care se demareaza procedura de executare silita aveti posibilitatea sa amanati executarea ,formuland contestatie la executare
Daca dvs ,cu scopul invocarii fictive a starii de insolvabilitate,intelegeti sa instrainati bunuri ale dvs care eventual pot face obiectul executarii silite,creditorul,are dreptul sa solicite instantei de judecata sa dispuna revocarea contractului de vanzare cumparare