Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... se poate?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

se poate?

am si eu o intrebare pt cine poate sa ma ajute...am un proces litigiu de munca,am avut primul termen si am amanat din lipsa angajator...acum vreau sa stiu daca probele pe care le a pus reclamantul la dosar pina la prmul termen raman aceleasi sau pe perioada procesului poate veni si cu alte probe..stiind ca un litigiu de munca are particularitatea accea ca reclamantul sa depuna probele pina la prima zi a procesului..se poate face o cerere tribunalului sa imi imaneze copie dupa probe prin fax sau oricare modalitate..dat fiind ca locuiesc in iasi si procesul e la tulcea?adica sa nu ma prezint la infatisare si sa cer inca odata amanare pt studiul dosarului...?va multumesc!
va multumesc mult domnule elis!am inteles care e faza...acum sa vedem ce va fi la prima infatisare!mult succes!
buna ziua.acum o luna aproape mi s-a dat un avertisment scris iar ieri am primit vestea ca ori imi dau demisia ori trec la alt departament cu un salariu mai mic 30% mai mic.specific ca departamentul meu nu s-a desfiintat,dar s-a desfiintat altul iar pe cei de acolo i-au repartizat in departamentul meu..fiind mai vechi,cred sic!se poate intampla acest lucru?as dori sa dau in judecata compania-este o companie multinationala...credeti ca am sanse?cred ca pentru un avocat ar fi aur acest proces?as dori daune morale,daune conflictuale,daune de comportament a sefilor fata de mine,,nedreptati multiple...stima
Desi sunteti intr-o situatie conflictuala, tot dvs sunetti cel ce poate alege ce vrea sa faca.
Si demisia si schimbarea salariului se pot face doar daca vreti dvs.
demisia este initiativa dvs de a inceta contractul de munca,
Schimbarea salariul se face doar cu acordul partilor, daca nu semnati actul de modificare salariala, nu este legal sa vi-l schimbe.

sa obtineti daune morale nu este asa de simplu, va trebui sa demonstrati prejudiciile suferite intr-un fel sau altul, cat timp inca sunetti angajat acolo nu prea vad pentru ce ati solicita daune morale, pentru ca nu va tine nimeni legat intr-un job care nu va place...cam asa cred ca s-ar pune problema
daune conflictuale sau de comportaament sunt expresii noi pentru toata lumea, inca nu s-au reglementat, dar probabil le-ati scris ca sa inteleg starea exostenta la locul de munca..

deocamdat nu vad niste motive clare pentru care ati putea da in judecata compania
si mai mult, s-ar putea sa dati peste un avocat care sa vada doar "aurul" onorariului din acest proces, daca va fi unul care se va grabi sa va sustina in solicitarea de daune morale doar pentru ca lucrati intr-o atmosfera tensionata...;)
am semnat constrans:ori accepti ori pleci...cum suna?stima:((
Trebuie sa probati constrangerea la care ati fost supus ... Angajatorul este obligat, în temeiul normelor şi principiilor răspunderii civile contractuale, să îl despăgubească pe salariat în situaţia în care acesta a suferit un prejudiciu material sau moral din culpa angajatorului în timpul îndeplinirii obligaţiilor de serviciu sau în legătură cu serviciul.
Prin urmare, săvârşirea de către angajator a unui act sau fapta care produce prejudicii salariatului antrenează răspunderea patrimonială a angajatorului.
Pentru angajarea răspunderii angajatorului, trebuie îndeplinite următoarele condiţii:
- fapta ilicită a angajatorului, persoană fizică sau în cazul persoanei juridice, fapta organelor de conducere sau a altui salariat, în calitate de prepus al angajatorului;
- prejudiciul material suferit de salariat, angajatorul fiind obligat să acopere atât paguba produsă efectiv, cât şi beneficiul nerealizat;
- raportul de cauzalitate dintre fapta ilicită şi prejudiciul suferit de salariat. Culpa angajatorului este prezumată, dar acesta are posibilitatea să dovedească faptul că a fost împiedicat să-şi execute obligaţiile din contractul individual de muncă printr-o cauză care nu-i este imputabilă.