Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale srl cu datorii
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

srl cu datorii

buna ziua ! mama are o firma cu datorii destul de mari la stat, care activeaza din 1996 si care acum este fara activitate ; de aceea ar dori sa o desfiinteze; exista vreo solutie pentru a face acest lucru fara a plati in prealabil datoriile? mentionez ca intentia ei este de a inchide firma si de a plati esalonat toate datoriile . va multumesc pentru atentia acordata si sper ca ma veti ajuta sa rezolv aceasta problema cat mai repede pentru ca statul baga zilnic dobanzi, penalitati....o zi buna in continuare!
In conditiile descrise nu puteti dizolva firma fara a plati datoriile restante, esalonarea datoriilor restante nu este posibila. Aveti grija ca s-ar putea ca Administratia financiara sa deschida procedura de falimentul a firmei.
si ce implica procedura de faliment ? firma nu mai are loc in care sa-si desfasoare activ ;ea doar a ramas cu sediul ;ce e de facut pentru ca e vorba de o suma fabuloasa :750 milioane lei vechi pe care mama nu le poate achita?va rog mult sa ma ajutati pentru ca mama este asociat unic si stiu ca risca sa-si piarda casa din cz acestor datorii;va multumesc pt rasp atat de prompt
Procedura de faliment se deschide atunci cand un debitor intra in incapacitate de plati, este o pocedura speciala de recuperare a creantelor prin care creditorul isi poate recupera creanta de la debitor prin valorificarea activelor firmei de catre lichidatorul judiciar. In cazul in care societatea nu are active care sa acopere valoarea creantei creditorul poate cere raspunerea patrimoniala a Administratorului. Aceasta procedura este o procedura greoaie si de durata.
va multumesc frumos pentru ajutor ; chiar nu stiu ce e de facut;
Daca nu aveti bani sa platii datoriile nu aveti alta solutie decat sa asteptati si in functie de situatie sa actionati in consecinta dar numai cu ajutorul unui specialist pentru ca sunt solutii.