Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii dreptul la concediu
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

dreptul la concediu

lucrez de 5 luni la o firma 8 ore pe zi,dar in contractul individual de munca sunt trecuta la 4 ore...mi-am luat concediu 6 zile sa ma odihnesc deoarece am un singur liber pe saptamana si depun o munca costisitoare...intrebarea mea este cum voi fi platita sau nu pentru concediu?
Conform Codului muncii, dreptul la concediu de odihna anual este garantat tuturor salariatilor si este platit (art.139). Durata minima stabilita de lege este de 20 de zile lucratoare si se acorda proportional cu activitatea prestata intr~un an calendaristic.
Nu inteleg ce inseamna munca costisitoare?
Cele bune.
Art. 150 C.mun.
(1) Pentru perioada concediului de odihnă salariatul beneficiază de o indemnizaţie de concediu, care nu poate fi mai mică decât salariul de bază, indemnizaţiile şi sporurile cu caracter permanent cuvenite pentru perioada respectivă, prevăzute în contractul individual de muncă.
(2) Indemnizaţia de concediu de odihnă reprezintă media zilnică a drepturilor salariale prevăzute la alin. (1) din ultimele 3 luni anterioare celei în care este efectuat concediul, multiplicată cu numărul de zile de concediu.
....

Indemnizatla pentru CO in functie de salariul dvs ...

Daca aveti trecut in c.i.m. 4 ore/zi nu aveti cum sa lucrati 8 ore/zi ... art.105 (1) C.mun. : Contractul individual de muncă cu timp parţial cuprinde, în afara elementelor prevăzute la art. 17 alin. (2), următoarele:
a) durata muncii şi repartizarea programului de lucru;
b) condiţiile în care se poate modifica programul de lucru;
c) interdicţia de a efectua ore suplimentare, cu excepţia cazurilor de forţă majoră sau pentru alte lucrări urgente destinate prevenirii producerii unor accidente ori înlăturării consecinţelor acestora.
......