Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... cesiune firma
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

cesiune firma

vreau sa cesionez o firma iar in actul de cesiune se specifica :,,Subsemnatul cesionar .......... declar ca inteleg ca prin acest act am preluat societatea cu intreg activul si pasivul acesteia, urmad ca intreaga raspundere sa-mi revina mie." Ce sa inteleg prin asta ca ii revin si datoriile. Mentionez ca e o datorie la o firma de leasing destul de mare. Va multumesc.
exact, cel ce cumpara partile sociale preia si drepturile dar si obligatiile....
Nu chiar conform legi 54/2010 datoriile ce au fost facute de vechiul administrator trebuiesc platite de el. Sunt foarte multi oamenii ce se cred avocati , juristi , experti pe aici dar nu atesta cu nimic acest lucru. Tine contul ca aici fiecare isi da cu parerea nu ai o certitudine clara ca asa si este, Indicat ar fi aici sa asculti pareri dar concluzia finala o tragi dupa ce consulti 2-3-4 firme de avocatura , pentru ca s-ar putea sa apelezi la sfatul unei firme de avocatura si sa te trezesti ca ei au gresit. ( cunosc caz personal si persoana in cauza a primit 3 ani de inchisoare - datorita faptului ca avocatul la sfatuit prost DAR tot avocatul acela a dorit sa il scoata )