Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general lichidare stoc de marfa depasita moral
Discuție deschisă în Contabilitate în general

lichidare stoc de marfa depasita moral

O societate comerciala are pe stoc niste marfa(imbracaminte) care este de cca. 2 ani si doreste sa o vanda sub pretul de achizitie.
Este legal? Daca da, ce anume trebuie sa faca d.p.d.v. contabil?
va multumesc.:)
Daca vanzarea se face en-gros factura de vanzare reflecta noul pret (venitul facturat) , iar pierderea apare in contul 121 prin descarcarea de gestiune.
Daca vanzarea este cu amanuntul trebuie facut NIR de modificare a adaosului comercial pentru cantitatea de marfa aflata in acesta situatie.