Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Din CCC1 in CCC2
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Din CCC1 in CCC2

Buna ziua si La Multi Ani !
O mama a nascut in luna aprilie 2011.CM s-a terminat in iulie 2011 cand mama a intrat in CCIC pana ce copilul are doi ani. In decembrie 2011 aceasta mama ramane insarcinata si urmeaza sa nasca in august-septembrie 2012.
Vis a vis de CCIC existent, aceasta mama nu stie:
- ce trebuie sa faca acum,inainte de nastere
- ce trebuie sa faca imediat dupa nastere
- ce trebuie sa faca la expirarea CCIC pentru primul copil
- cum i se va calcula idemnizatia pentru al doilea copil ( mentionez ca acum are media venitului net pe 12 luni , adica 1150 Ron / luna)
Va multumesc!
1. - Deoarece va naste inainte de a se termina CCC1 va trece in CCC2 imediat ce se termina CCC1.
- In aceasta situatie nu va mai beneficia de concediu de maternitate (sarcina si lauzie = 126 de zile).

2. Pe perioada de suprapunere a CCC2 cu CCC1 indemnizatia se va mari cu 600 lei pana se va termina CCC1 si veti intra in CCC2.

3. In CCC2 va avea aceeasi indemnizatie ca la CCC1.

4. - Inainte de a se termina CCC1 face o cerere catre angajator prin care solicita prelungirea suspendarii CIM pana ce al doilea copil va implini 1 an sau 2 ani, in functie de ce varianta aleasa (ataseaz la cerere si o copie dupa certificatul de nastere a celui de al doilea copil).
- La fel procedeaza si la Primarie, unde a depus actele pentru CCC1.
Va multumesc foarte mult!Ati fost foarte explicit si de mare folos! Sa fie intr-un ceas bun! Multumesc inca odata.
Cu stima, Lucaci P.