Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... art 111 cpc inexistenta dr
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

art 111 cpc inexistenta dr

am un amic care a pierdut si actiunea in anulare a somatiei de plata..
si pana sa ne execue acest presupus creditor, vrem sa promovam noi ceva..
eu m-am gandit la 111 cpc..respectiv o actiune in constatarea inexistentei dreptului de creanta...

apreciati ca admisibila o astfel de cerere?

sigur ca am si calea contestatiei la executare in eventualitatea ca incepe ..plus nulitatea actelor care au condus la admiterea somatiei:)
"sigur ca am si calea contestatiei la executare in eventualitatea ca incepe ..plus nulitatea actelor care au condus la admiterea somatiei"

Conform ART. 10 din OG nr. 5 din 19 iulie 2001 privind procedura somaţiei de plată:
(1) Cel interesat poate face contestaţie la executare, potrivit dispoziţiilor Codului de procedura civilă.
(2) Prin contestaţia la executare debitorul poate invoca apărări de fond impotriva titlului executoriu, cu excepţia cazului în care a formulat, potrivit art. 8, cerere în anulare impotriva ordonanţei de admitere a cererii creditorului.

Odata formulata cererea in alunare nu se mai poate invoca fondul.
:(

pai prin ordonanta m-au dat in debit cu 500 mil vechi pt 100 de facturi, iar pe actiune in anulare mi-au scauzt doar 10 % din datorie dovedita cu OP...
eu nu mai pot pune in niciun fel in discutie acest titlu...pt ca pe aproape jumatate din suma nu am raprt juridic/contract pt debitul pretins?????????????