Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA registru intracomunitar
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

registru intracomunitar

O societate care este neplatiroare de TVA si importa marfa in valoare de 5000 EUR din Ungaria necesita inregistrarea in Registru Intracomunitar
Intre statele membre U.E. a disparut termenul de import si export, in prezent avem achizitii sau livrari intracomunitare. Da, aveti obligatia sa va inregistrati in Registrul Operatorilor Intracomunitari deoarece efectuati o achizitie intracomunitara definita conform art. 130 indice 1 Cod fiscal.
Dar daca desfasor activitati comerciale (prestari servicii) cu o firma care nu este membra UE, atunci mai trebuie sa ma inregistrez pe undeva? Adica pot emite si primi facturi de la o firma dintr-o alta tara din afara UE fara a ma inscrie prin te miri ce registru cvasi-necunoscut?
Multumesc.
In activitatile de import - export, adica operatiuni comerciale cu societati din state in afara comunitatii europene, nu exista o forma de inscriere intr-o evidenta aflata la nivelul organului fiscal.
lucian huzum a scris:

Intre statele membre U.E. a disparut termenul de import si export, in prezent avem achizitii sau livrari intracomunitare. Da, aveti obligatia sa va inregistrati in Registrul Operatorilor Intracomunitari deoarece efectuati o achizitie intracomunitara definita conform art. 130 indice 1 Cod fiscal.

pana la plafonul de 10.000 euro, nu este obligatorie inregistrarea in scopuri de tva intracomunitar si inscrierea in ROI.
lucian huzum a scris:

In activitatile de import - export, adica operatiuni comerciale cu societati din state in afara comunitatii europene, nu exista o forma de inscriere intr-o evidenta aflata la nivelul organului fiscal.

ce spuneti dvs. este valabil doar in cazul serviciilor.

incepnad cu 01.07.2009, pentru efectuarea tuturor operatiunilor vamale de import - export, tranzit sau depozitare dintre tarile UE si alte state, este necesara obtinerea numarului EORI, numar unic de inregistrare si identificare a operatorilor economici din tarile membre.
Acest numar trebuie obtinut de la Directiile Regionale Vamale in a caror raza de competenta teritoriala se gaseste sediul societatii dvs. si va putea fi utilizat in toate relatiile operatorilor economici cu oricare dintre autoritatile vamale ale celorlalte state membre UE.

vezi OPANAF nr. 1554/2009