Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA registru intracomunitar
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

registru intracomunitar

O societate care este neplatiroare de TVA si importa marfa in valoare de 5000 EUR din Ungaria necesita inregistrarea in Registru Intracomunitar
Pai prestarile servicii ma intereseaza pe mine.
Adica, daca o firma din Rwanda, China, SUA, sau orice alta tara din afara UE imi presteaza un serviciu si-mi elibereaza o factura pentru a putea plati acest serviciu, mai trebuie sa ma inscriu pe undeva sau doar ma duc pur si simplu cu factura la contabila sa o treaca pe cheltuieili?
nu trebuie sa va inscrieti nicaieri in cazul serviciilor extracomunitare.

atentie insa! conform art. 1 din OMFP nr. 1415/2007

Persoanele juridice romane, beneficiare ale unor prestari de servicii de natura activitatilor de lucrari de constructii, de montaj, activitatilor de supraveghere, activitatilor de consultanta, de asistenta tehnica si a oricaror alte activitati, executate de persoane juridice sau fizice straine nerezidente, au obligatia sa inregistreze contractele incheiate cu acesti parteneri la organele fiscale teritoriale in a caror raza persoanele juridice romane isi au domiciliul fiscal, conform legii.
xerxes, utilizator