Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Contract colectiv de munca
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Contract colectiv de munca

Buna ziua,
Stiu ca de curand a fost publicat in MO HG 1260/2011 care prevede sectoarele de activitate din economia nationala pentru care se pot negocia si incheia contracte colective de munca.
Eu lucrez la o firma al carei sector de activitate este cel financiar. Inainte, aceasta se raporta la CCMUN, iar in prezent nu mai exista alt contract la nivel de ramura sau unitate.
Ce nu am inteles este daca e obligatoriu ca firmele care activeaza in sectoarele prevazute de HG sa semneze un contract colectiv de munca, sau este lasat la latitudinea lor?
Va multumesc.

Nu este obligatirie incheierea de contracte de munca, chiar daca in HG sunt prevazute sectoarele de activitate in care se pot incheia ccm ... in acest sens, art. 128 (1) din Legea nr.62/2011 prevede ca, contractele colective de munca se pot negocia la nivel de unitati, grupuri de unitati si sectoare de activitate.
Multumesc mult pentru raspunsul prompt.